21 C

Μπράιτον – Νότιγχαμ 1-0: Ένα αυτογκόλ έβαλε σε μπελάδες τους Κόκκινους

Σε μεγάλους μπελάδες έβαλε τη Νότιγχαμ Φόρεστ η Μπράιτον καθώς πανηγύρισε νίκη με 1-0 στο Amex με αποτέλεσμα οι Κόκκινοι να διατηρηθούν στο +3 από τη Λούτον που βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης και έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Οι Γλάροι επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις εβδομάδες και πήραν την πρώτη εντός έδρας νίκη μετά από έναν μήνα. Το αυτογκόλ του Ομομπαμιντέλε στο 29 λεπτό έβαλε εξ αρχής σε θέση κυνηγού τη Νότιγχαμ που είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με πλασέ του Γουντ (απομάκρυνε ο Φερμπρούγκεν) και μια κεφαλιά του Σανγκαρέ στις καθυστερήσεις που πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι μεσοεπιθετικά δεν παρήγαγε φάσεις αλλά πήρε το τρίποντο που τη διατηρεί στο κυνήγι ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Έναν βαθμό πάνω από τους Γλάρους στην 7η θέση βρίσκεται η Γουέστ Χαμ που αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στο Λονδίνο με την Μπέρνλι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τρομερό σουτ του Φοφανά και το αυτογκόλ του Μαυροπάνου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έβαλε στα σχοινιά τα Σφυριά.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες μείωσε με την έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Φοφανά και με την είσοδο του Ινγκς στο 82′ έγινε ακόμα πιο επιθετική. Ο Άγγλος σκόραρε στο 86′ και παρότι το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, φρόντισε 5′ αργότερα (90+1′) να βρει εκ νέου δίχτυα – καθαρά αυτή τη φορά – για να σώσει τον βαθμό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0 (12′ πέν. Μπρούνο Φερνάντες, 36′ πέν. Ράσφορντ)

Γουλβς – Φούλαμ 2-1 (52′ Αϊτ-Νουρί, 67′ Σεμέδο, 90+2′ Ιγουόμπι)

Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1 (11′ Ματετά / 90+6′ Γούντροου)

Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (74′ Ουταρά, 90+2′ Ουνάλ / 27′ Χάμερ, 64′ Ρόμπινσον)

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1 (19′ Ράις, 86′ Χάβερτς / 45+4′ Γουισά)

Κυριακή 10/3

Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4 (50′ Μάντισον, 53′ Τζόνσον, 90+1′ Σον, 90+4′ Βέρνερ)

Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 2-2 (46′ Πακετά, 90+2′ Ινγκς / 11′ Φοφανά, 45+1′ αυτ. Μαυροπάνος)

Μπράιτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0 (29′ αυτ. Ομομπαμιντέλε)

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι (17:45)