16.7 C

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1: Πάτησε κορυφή με φορμαρισμένο Χάβερτς και περιμένει το ντέρμπι Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι

Η όγδοη σερί νίκη της Άρσεναλ ήρθε με πολύ κόπο, πολύ ιδρώτα απέναντι στην Μπρέντφορντ αλλά το 2-1 απέκτησε τεράστια σημασία.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα τα βρήκε σκούρα απέναντι σε μια καλά οργανωμένη άμυνα αλλά μπόρεσε να τη διασπάσει και να πατήσει στην κορυφή με 64 βαθμούς σε ένα ιδανικό χρονικό σημείο αφού την Κυριακή (10/3) η Λίβερπουλ φιλοξενεί τη Μάντσεστερ Σίτι με τις δύο ομάδες να έχουν 63 και 62 βαθμούς αντίστοιχα.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με την κεφαλιά του Ράις αλλά ένα τραγικό λάθος του Ράμσντεϊλ οδήγησε στο 1-1.

Ο Γουισά πίεσε ψηλά τον Άγγλο τερματοφύλακα που κράτησε την μπάλα παραπάνω από όσο θα έπρεπε στα πόδια του και ο επιθετικός της ομάδας του Τόμας Φρανκ έβαλε την κόντρα για να πάει η μπάλα βασανιστικά και με φάλτσα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά το άγχος μεγάλωνε και οι Μέλισσες το πίστευαν ωστόσο στο 86ο λεπτό μια πολύ ωραία ενέργεια από τα δεξιά και μια δεύτερη σέντρα του Γουάιτ κατέληξε σε γκολ του Χάβερτς με κεφαλιά για το τελικό 2-1. Για τον Γερμανό αυτό ήταν το 4ο γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0 (12′ πέν. Μπρούνο Φερνάντες, 36′ πέν. Ράσφορντ)

Γουλβς – Φούλαμ 2-1 (52′ Αϊτ-Νουρί, 67′ Σεμέδο, 90+2′ Ιγουόμπι)

Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1 (11′ Ματετά / 90+6′ Γούντροου)

Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (74′ Ουταρά, 90+2′ Ουνάλ / 27′ Χάμερ, 64′ Ρόμπινσον)

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1 (19′ Ράις, 86′ Χάβερτς / 45+4′ Γουισά)