21.7 C

Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4: Τη διέσυρε στο Βίλα Παρκ και έβαλε φωτιά στη μάχη της 4ης θέσης

Η Τότεναμ πήγε στο Βίλα Παρκ για το ματς με την Άστον Βίλα γνωρίζοντας πως δεν υπάρχουν περιθώρια για κάτι άλλο πέρα από τη νίκη και με ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος επικράτησε με 0-4 έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Η ομάδα του Ποστέκογλου δεν είχε περιθώρια για χάσιμο βαθμών, καθώς σε αυτό το σενάριο η Άστον Βίλα θα γινόταν το απόλυτο φαβορί για την 4η θέση. Η Τότεναμ πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και ουσιαστικά βρίσκεται πλέον σε θέση ισχύος αφού είναι δύο βαθμούς πίσω από τους Χωριάτες αλλά με ματς λιγότερο.

Η ιστορία του ματς γράφτηκε μέσα σε τρία λεπτά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μάντισον να σκοράρει στο 50′ για το 0-1 και τον Τζόνσον τρία λεπτά αργότερα να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Εκεί που ουσιαστικά τελείωσαν τα πάντα για τους γηπεδούχους ήταν στο 65′, καθώς ενώ είχαν ανεβάσει την απόδοση τους και έψαχναν το γκολ που θα τους βάλει κι πάλι στο ματς, ο ΜακΓκίν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Ουντότζι.

Στο 90+1′ ο Σον έκανε το 0-3 για να γράψει τη δική του ιστορία καθώς έφτασε τα 159 τέρματα με τη φανέλα της Τότεναμ και έπιασε τον Κλιν Τζόουνς στην 5η θέση των κορυφαίων σκόρερ του συλλόγου. Οι Λονδρέζοι δεν σταμάτησαν εκεί αφού είχαν και το κερασάκι στην τούρτα με τον Βέρνερ (90+4′). Το γκολ του Γερμανού προήλθε από ασίστ του Νοτιοκορεάτη που ήταν ο MVP της αναμέτρησης με δύο ασίστ και ένα γκολ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0 (12′ πέν. Μπρούνο Φερνάντες, 36′ πέν. Ράσφορντ)

Γουλβς – Φούλαμ 2-1 (52′ Αϊτ-Νουρί, 67′ Σεμέδο, 90+2′ Ιγουόμπι)

Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1 (11′ Ματετά / 90+6′ Γούντροου)

Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (74′ Ουταρά, 90+2′ Ουνάλ / 27′ Χάμερ, 64′ Ρόμπινσον)

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1 (19′ Ράις, 86′ Χάβερτς / 45+4′ Γουισά)