17.2 C

Γουέστ Χαμ – Μπόρνμουθ 2-0: Νίκη-ανάσα για τα Σφυριά που χτύπησαν στα τέλη των ημιχρόνων

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους πανηγύρισε η Γουέστ Χαμ στην 12η αγωνιστική της Premier League επικρατώντας με το «καθαρό» 2-0 της Μπόρνμουθ χάρη σε τέρματα των Ζούμα στο 45′ και Μπενραχμά με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς (90+2′).

Η ομάδα που «καιγόταν» περισσότερο για τη νίκη στο ματς, Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ, ήταν τελικά αυτή που την κατέκτησε. Η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Premier League βρήκε τα Σφυριά να επιστρέφουν στα τρίποντα, μετά από δύο αγωνιστικές και με το 2-0 απέναντι στην Μπόρνμουθ πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο αγώνας στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου κρίθηκε από το γκολ του Γάλλου αμυντικού, Ζουμά, μετά από ασίστ του Σούτσεκ, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και από το πέναλτι του Μπενραχμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′).

Για τους φιλοξενούμενους η αποψινή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα και το τρίτο ματς χωρίς νίκη (προηγήθηκαν το 0-1 από τη Σαουθάμπτον και το 2-2 με την Φούλαμ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22/10

Νότιγχαμ Φόρεστ – Λίβερπουλ 1-0 (55′ Αβονίγι)

Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (11′ Κάλβερτ-Λιούιν, 63′ Γκόρντον, 85′ ΜακΝιλ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 3-1 (22′, 43′ πεν. Χάλαντ, 75′ Ντε Μπρόινε / 53′ Τροσάρ)

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (87′ πεν. Ζορζίνιο / 90+4′ Κασεμίρο)

Κυριακή 23/10

Άστον Βίλα – Μπρέντφορντ 4-0 (2′ Μπέιλι, 7′, 14′ πεν. Ινγκς, 59′ Γουότκινς)

Λιντς – Φούλαμ 2-3 (20′ Ροντρίγκο, 90+3′ Σάμερβιλ / 26′ Μίτροβιτς, 74′ Ριντ, 84′ Γουίλιαν)

Σαουθάμπτον – Άρσεναλ 1-1 (65′ Άρμστρονγκ / 11′ Τζάκα)

Γουλβς – Λέστερ 0-4 (8′ Τίλεμανς, 19′ Μπαρνς, 66′ Μάντισον, 80′ Βάρντι)

Τότεναμ – Νιούκαστλ 1-2 (54′ Κέιν / 31′ Γουίλσον, 40′ Αλμιρόν)