16.8 C

Νότιγχαμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Γλίτωσε από σωρεία ευκαιριών και συμπλήρωσε 31 σερί ματς αήττητη

Η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθεί να διευρύνει το αήττητο σερί της καθώς συμπλήρωσε 31 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και καταγράφει μεγάλο ρεκόρ! Οι πρωταθλητές Αγγλίας άλωσαν το Σίτι Γκράουντ (0-2) απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ και πλησίασαν στον βαθμό την πρωτοπόρο Άρσεναλ ενώ χρωστούν και ένα παιχνίδι.

Οι Κόκκινοι είχαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος (1,27xG στα 45′ που είναι ρεκόρ σε ημίχρονο κόντρα στη Σίτι) αλλά η… χλιαρή ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε την ουσία καθώς προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με την υπέροχη κεφαλιά του Γκβάρντιολ στο πρώτο δοκάρι από την εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε.

Το δεύτερο μέρος βρήκε τους Πολίτες με την μπάλα στα πόδια τους και  παρά τον τραυματισμό του Έντερσον (στη θέση του πέρασε ο Ορτέγκα) απειλήθηκαν ελάχιστα από τη Νότιγχαμ.

Ο Χάλαντ μάλιστα ήταν εκείνος που σφράγισε τη νίκη στο 71ο λεπτό – μόλις 9′ μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο – όταν μετά την κάθετη του Ντε Μπρόινε (14η ασίστ στο 2024) έφυγε απέναντι από τον Σελς και πλάσαρε για να πανηγυρίσει το 21ο γκολ του στο πρωτάθλημα και να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27 Απριλίου

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 2-2 (48’ Ρίτσαρντσον, 65’ αυτ. Ογκμπόα / 43’ Μπόουεν, 77’ Αντόνιο)

Φούλαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (52′ Μουνίζ / 87′ Σλουπ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι 1-1 (79′ Άντονι / 87′ πέν. Αμντουνί)

Νιούκαστλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-1 (26′, 61′ πέν. Ίσακ, 54′ Γκιμαράες, 65′ αυτ. Όσμπορν, 72′ Γουίλσον / 5′ Αχμέντχοτζιτς)

Γουλβς – Λούτον 2-1 (39′ Χουάνγκ, 50′ Τοτί / 80′ Μόρις)

Έβερτον – Μπρέντφορντ 1-0 (60′ Γκέιγ)

Άστον Βίλα – Τσέλσι 2-2 (4′ αυτ. Κουκουρέγια, 42′ Ρότζερς / 63′ Μαντουέκε, 81′ Γκάλαχερ)

Κυριακή 28 Απριλίου

Μπόρνμουθ – Μπράιτον 3-0 (13′ Σένεσι, 52′ Ουνάλ, 87′ Κλάιφερτ)

Τότεναμ – Άρσεναλ 2-3 (64′ Ρομέρο, 87′ πεν. Σον / 15′ αυτ. Χόιμπιεργκ, 27′ Σάκα, 38′ Χάβερτς)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (32′ Γκβάρντιολ, 71′ Χάλαντ)