24.9 C

Τότεναμ – Άρσεναλ 2-3: Έβαψε κόκκινο το Λονδίνο, παρέμεινε στην κορυφή και περιμένει στραβοπάτημα της Σίτι

Μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου ήταν η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε με 1-3 της Τότεναμ και συνέχισε με νίκη στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι Κανονιέρηδες ανέβασαν τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ωστόσο έχει δύο ματς λιγότερα.

Από την άλλη η Τότεναμ έχασε την ευκαιρία να μπει ξανά για τα καλά στο κόλπο της 4ης θέσης μετά τη χθεσινή ισοπαλία της Άστον Βίλα με την Τσέλσι. Η διαφορά ανάμεσα στους Χωριάτες και την Τότεναμ είναι στους 7 βαθμούς, με τα Σπιρούνια να έχουν δύο ματς λιγότερα από την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Conference League.

Η ομάδα του Αρτέτα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα μόλις στο 15′ με αυτογκόλ του Χόιμπιεργκ. Η Άρσεναλ δεν σταμάτησε εκεί βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη από το πρώτο 45λεπτο, με τους Σάκα στο 27′ και Χάβερτς στο 38′ να σκοράρουν και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν με τον Ρομέρο στο 64′. Στο 87′ η Τότεναμ κέρδισε πέναλτι και ο Σον το μετέτρεψε σε γκολ βάζοντας φωτιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ποστέκογλου προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το 2-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27 Απριλίου

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 2-2 (48’ Ρίτσαρντσον, 65’ αυτογκολ Ογκμπόα / 43’ Μπόουεν, 77’ Αντόνιο)

Φούλαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (52′ Μουνίζ / 87′ Σλουπ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι 1-1 (79′ Άντονι / 87′ πέν. Αμντουνί)

Νιούκαστλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-1 (26′, 61′ πέν. Ίσακ, 54′ Γκιμαράες, 65′ αυτ. Όσμπορν, 72′ Γουίλσον / 5′ Αχμέντχοτζιτς)

Γουλβς – Λούτον 2-1 (39′ Χουάνγκ, 50′ Τοτί / 80′ Μόρις)

Έβερτον – Μπρέντφορντ 1-0 (60′ Γκέιγ)

Άστον Βίλα – Τσέλσι 2-2 (4′ αυτ. Κουκουρέγια, 42′ Ρότζερς / 63′ Μαντουέκε, 81′ Γκάλαχερ)

Κυριακή 28 Απριλίου

Μπόρνμουθ – Μπράιτον 3-0 (13′ Σένεσι, 52′ Ουνάλ, 87′ Κλάιφερτ)

Τότεναμ – Άρσεναλ 2-3 (64′ Ρομέρο, 87′ πεν. Σον / 15′ αυτ. Χόιμπιεργκ, 27′ Σάκα, 38′ Χάβερτς)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μάντσεστερ Σίτι (18:30)