17.8 C

Η Μαν. Σίτι πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Λούτον, νέα πεντάρα για τη Φούλαμ του Σίλβα

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε από την έδρα της Λούτον (1-2) η Μάντσεστερ Σίτι. Οι Πολίτες επέστρεψαν στις νίκες με ανατροπή έπειτα από ένα κακό πρώτο μέρος.

Τα μακρινά σουτ που δοκίμασαν οι παίκτες του Γκουαρδιόλα είχαν την απάντηση του Καμίνσκι, με τη Λούτον να προηγείται κόντρα στη ροή του αγώνα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Τάουνσεντ γέμισε από τα δεξιά και ο Αντεμπάγιο με κεφαλιά ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πολίτες άλλαξαν άρδην την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, δεν απειλήθηκαν και βρήκαν δύο γκολ σε 3′ για να πάρουν το τρίποντο. Ο Μπερνάρντο Σίλβα επωφελήθηκε από μια κόντρα και ισοφάρισε στο 62′ ενώ στο 65′ από το λάθος του Νακάμπα ο Άλβαρες γύρισε από τα δεξιά και ο Γκρίλις εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Μενγκί για να σκοράρει από κοντά για να δώσει το τρίποντο στους πρωταθλητές που βρίσκονται στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η απίθανη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα πανηγύρισε δεύτερη σερί πεντάρα (5-0) απέναντι στη Γουέστ Χαμ – μετά από εκείνη κόντρα στη Νότιγχαμ – και αναρριχήθηκε με 21 βαθμούς στην πρώτη 10άδα της βαθμολογίας ενώ η Έβερτον λύγισε με 2-0 την Τσέλσι που είχε κάκιστη εικόνα στο Γκούντισον Παρκ και γνώρισε νέα ήττα (μία νίκη στα τελευταία πέντε).

Τα Ζαχαρωτά προηγήθηκαν στο 54ο λεπτό με το πλασέ του Ντουκουρέ μετά την επέμβαση του Σάντσεθ στον Κάλβερτ-Λιούιν ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ταλαντούχος Ντόμπιν με το παρθενικό επαγγελματικό του γκολ στο 90+2′ κι αφού μετρούσε μόλις λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Σον Ντάις έφτασε τους 13 βαθμούς και θα είχε 23 αν δεν είχε προηγηθεί η αφαίρεση των 10 βαθμών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2 (57′ πεν. Ματετά / 76′ Σαλάχ, 90+1′ Έλιοτ)

Γουλβς – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (32′ Κούνια / 14′ Τόφολο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 0-3 (5′ Σολάνκι, 68′ Μπίλινγκ, 73′ Σενέσι)

Μπράιτον – Μπέρνλι 1-1 (77′ Αντίνγκρα / 45′ Οντομπέρ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπρέντφορντ 1-0 (45+1′ ΜακΑτί)

Άστον Βίλα – Άρσεναλ 1-0 (7′ ΜακΓκιν)

Κυριακή 10/12

Έβερτον – Τσέλσι 2-0 (54′ Ντουκουρέ, 90+2′ Ντόμπιν)

Λούτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (45+2′ Αντεμπάγιο / 62′ Σίλβα, 65′ Γκρίλις)

Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 5-0 (22′ Χιμένες, 31′ Γουίλιαν, 40′ Ανταραμπιόγιο, 60′ Γουίλσον, 89′ Βινίσιους)

Τότεναμ – Νιούκαστλ (18:30)