19.1 C

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2: Μαθημένη σε ανατροπές, απόδραση από το Λονδίνο με κεραυνό του Έλιοτ στο 91′

Με βασικό τον Τσιμίκα και με σπουδαία ανατροπή στο 91', η (μέτρια) Λίβερπουλ έφυγε με το διπλό από το Λονδίνο και συνέχισε τη βαθμολογική της αναρρίχηση

Η Λίβερπουλ δεν… βαριέται ποτέ να κάνει ανατροπές και το αποδεικνύει σταθερά όπως έκανε και το απόγευμα του Σαββάτου (9/12) στο Λονδίνο.

Οι Κόκκινοι πέρασαν από το Σέλχαρστ Παρκ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1-2) με ανατροπή και απίθανο γκολ του Έλιοτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να ανέβουν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν έκανε καθόλου καλή εμφάνιση αλλά αυτό που μετράει στο τέλος είναι το αποτέλεσμα. Οι Αετοί που παρέμειναν για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη (έχουν μία νίκη στα τελευταία εννέα) είχαν τις καλύτερες στιγμές ενώ προηγήθηκαν στο 57′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματετά (ο Γάλλος γκρεμίστηκε από τον Κουάνσα).

Ωστόσο, η αποβολή του Αγιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 75′ διαφοροποίησε σημαντικά την κατάσταση. Ένα λεπτό αργότερα ο Σαλάχ πέτυχε την ισοφάριση μετά την πάσα του Τζόουνς και με την πίεση να αυξάνεται στο 90+1′ ο Έλιοτ (που μπήκε στο ματς στο 76′) με μια βολίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάθιους που δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Οι Λονδρέζοι είχαν μια καλή στιγμή για το 2-2 αλλά ο Άλιστον στο 90+9′ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Άντερσεν.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Τζόνστον (87′ Μάθιους), Κλάιν, Άντσερσεν, Γκουέχι, Γουόρντ, Λέρμα (68′ Ολίζ), Ρίτσαρντς, Χιουζ (90+6′ Όζο), Αγιού, Εντουάρ (46′ Ματετά), Σλουπ (84′ Αχαμαντά)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κουάνσα (57′ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ (74′ Τζόουνς), Έντο (46′ Γκόμεζ), Γκράβενμπερχ (57′ Γκάκπο), Σαλάχ, Ντίας, Νούνιες (74′ Έλιοτ)