20.9 C

Η Μπράιτον σφράγισε το παρθενικό ευρωπαϊκό εισιτήριο της ιστορίας της, η Γουέστ Χαμ έσπρωξε στον γκρεμό τη Λιντς

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η εκπληκτική Μπράιτον του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι θα αγωνιστεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις! Οι Γλάροι καθάρισαν με 3-1 την υποβιβασμένη Σαουθάμπτον στο Amex και μαθηματικά εξασφάλισαν το ευρωπαϊκό εισιτήριο για να παίξουν στο Europa League.

Ο 18χρονος Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ στο 29′ με δυνατό σουτ (κακή αντίδραση του ΜακΚάρθι και στο 40′ με πλασέ μετά το γύρισμα του Μιτόμα (ο οποίος είχε δύο χαμένα τετ α τετ και δοκάρι) έγραψε το 2-0 και έφτασε τα 11 γκολ με την πρώτη ομάδα της Μπράιτον στην παρθενική του χρονιά στην Premier League. Οι Άγιοι μείωσαν με την κεφαλιά του Ελιουνούσι στο 58′ αλλά ο Γκρος τελείωσε το ματς και σφράγισε τη νίκη στο 69′.

Η Λιντς δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό καθώς με ανατροπή ηττήθηκε με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο και παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης μια αγωνιστική πριν το φινάλε (θα υποδεχθεί την Τότεναμ στο τελευταίο ματς της σεζόν). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με το πλασέ στην κίνηση του Ροντρίγκο μετά την εκτέλεση πλαγίου του ΜακΚένι αλλά ισοφαρίστηκαν στο 31′ από τον Ράις και δέχθηκαν την ανατροπή με τον Μπόουεν στο 72′. Ο Λαντσίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις κι έσπρωξε στον… γκρεμό τη Λιντς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 37ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 20/5

Τότεναμ – Μπρέντφορντ 1-3 (6′ Κέιν / 50′, 62′ Εμπουεμό, 88′ Γουισά)

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (9′ Κασεμίρο)

Φούλαμ – Κρίσταλ Πάλας 2-2 (45+5′ πεν., 61′ Μίτροβιτς / 34′ Εντουάρ, 83′ Γουόρντ)

Λίβερπουλ – Άστον Βίλα 1-1 (90′ Φιρμίνο / 27′ Ράμσεϊ)

Γουλβς – Έβερτον 1-1 (34′ Χουάνγκ / 90+9′ Μίνα)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Άρσεναλ 1-0 (19′ Αβονίγι)