17.6 C

Λάτσιο – Ουντινέζε 4-4: Έμφραγμα στο 99′ σε ματς-θρίλερ με τρεις αποβολές (vid)

Οι δύο ήττες και χωρίς να βρει δίχτυα πλήγωσαν τη Λάτσιο, η οποία βρέθηκε πολύ κοντά στην επιστροφή στις νίκες αλλά υπέστη… έμφραγμα στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων στη Ρώμη και έμεινε στο 4-4 με την Ουντινέζε σε αναμέτρηση-θρίλερ με τρεις αποβολές και οχτώ γκολ.

Τα δύο γκολ του Μπέτο από πλευράς φιλοξενούμενων στο πρώτο μισάωρο ήταν αρκετά για να αφυπνίσουν την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, η οποία μείωσε με τον Ιμόμπιλε, αλλά ακόμα μια αμυντική αδράνεια την οδήγησε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων.

Το 1-3 ήταν εύθραυστο αφού η Λάτσιο έδειχνε να έχει τις ευκαιρίες και τις αξιοποίησε πρώτα μειώνοντας στο 51′ με τον Πέδρο και ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τη φανταστική πλασεδάρα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 56′.

Η αποβολή του Πάτρικ στο 57′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα διατάραξε για μερικά λεπτά μόνο τις αριθμητικές ισορροπίες μιας και ο σκόρερ του τρίτου γκολ της Ουντινέζε, Ναουέλ Μολίνα πήρε και εκείνος τον δρόμο για τα αποδυτήρια στο 69′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ατσέρμπι στο 79′ έγραψε το 4-3 και η Λάτσιο έδειχνε να κρατά το τρίποντο, ωστόσο στις καθυστερήσεις προδόθηκε από τα αμυντικά λάθη της. Από εκτέλεση φάουλ του Φορεστιέρι, ο Αρσλάν έπιασε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αποσβολωμένου Ρέινα για το τελικό 4-4. Στον… πανικό που ακολούθησε ο Γουάλας αποβλήθηκε από πλευράς φιλοξενούμενων ωστόσο αυτό διόλου τους ενόχλησε από τη στιγμή που πήραν τον βαθμό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 30/11

Αταλάντα – Βενέτσια 4-0 (7′, 12′, 67′ Πάσαλιτς, 57′ Κούπμαϊνερς)

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 3-1 (23′ Καγιεχόν, 32′ Βλάχοβιτς, 45′ Σότιλ / 15′ Γκαμπιαντίνι)

Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους 0-2 (21′ Ντιμπάλα, 70′ Μοράτα)

Βερόνα – Κάλιαρι 0-0

Τετάρτη 1/12

Ίντερ – Σπέτσια 2-0 (36′ Γκαλιαρντίνι, 56′ πεν. Μαρτίνες )

Μπολόνια – Ρόμα 1-0 (35′ Σβάνμπεργκ)

Σασουόλο – Νάπολι 2-2 (72′ Σκαμάκα, 89′ Φεράρι / 51′ Ρουίθ, 60′ Μέρτενς)

Τζένοα – Μίλαν 0-3 (9′ Ιμπραΐμοβιτς, 45+2, 61′ Μεσίας)

Πέμπτη 2/12

Τορίνο – Έμπολι 2-2 (10′ Πόμπεγα, 15′ Πιάτσα / 34′ Ρομανιόλι, 72′ Λα Μάντια)

Λάτσιο – Ουντινέζε 4-3 (34′ Ιμόμπιλε, 51′ Πέδρο, 56′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 79′ Ατσέρμπι / 17′, 32′ Μπέτο, 44′ Μολίνα, 90+9′ Αρσλάν)