18.3 C

Φιορεντίνα – Μπριζ 3-2: Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Conference για τους Βιόλα (hls)

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Conference League πήρε η Φιορεντίνα, η οποία μετά από μεγάλη μάχη λύγισε με 3-2 την Μπριζ.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε τρομερό ρυθμό και πολλές φάσεις, χωρίς να υπάρχουν σκοπιμότητες παρά την κρισιμότητα του αγώνα.

Μόλις στο 17′ το σκορ ήταν στο 1-1, με τον Σοτίλ να δίνει προβάδισμα στο 5ο λεπτό στους γηπεδούχους και τον Φανάκεν να ισοφαρίζει 12 λεπτά αργότερα για το 1-1.

Οι Βιόλα ήταν αυτοί που πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια χάρη σε γκολ του Μπελότι στο 37′. Στο 61′ η Μπριζ έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ονιεντίκα, ωστόσο ο Τιάγκο ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα σε 2-2.

Τελικά ο Ενζολά ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στις καθυστερήσεις (90+1′) και χάρισε τη νίκη στη Φιορεντίνα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Άρτουρ (70′ Λόπες), Μποναβεντούρα (88′ Μπαράκ), Μπελτράν (70′ Ικονέ), Γκονσάλες, Μπελότι (88′ Ενζολά), Σοτίλ (52′ Κουαμέ)

ΜΠΡΙΖ: Γιάκερς, Σάμπε, Σπίλερς (90′ Ορντόνεζ), Μέχελε, Μέχερ, Σκόρας (66′ Νίλσεν), Οντόι (90′ Μπαλάντα), Ονιεντίκα, Τζουτγκλά (79′ Βέτλεσεν), Βάνακεν, Τιάγκο

CONFERENCE LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Φιορεντίνα – Μπριζ 3-2 (5′ Σοτίλ, 37′ Μπελότι, 90+1′ Ενζολά / 17 πεν. Φανάκεν, 63′ Τιάγκο)

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός 2-4  (45+1′ Γουότκινς, 52′ Ντιαμπί / 16′, 29′, 56′ πεν. Ελ Κααμπί, 67′ Έσε)