19.8 C

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 3-2: Γκολ τίτλου στο 91′ ο Μπέλιγχαμ, στο +11 η αλύγιστη Βασίλισσα

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Φαν Νίστελροϊ που σκοράρει στα δυο πρώτα του clasico και η Ρεάλ τελείωσε από σήμερα την κουβέντα για τον τίτλο στη φετινή La Liga

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα στο Μπερναμπέου αλλά και στις δύο είχε απάντηση. Και σαν να μην έφτανε αυτό, βρήκε και χρυσό γκολ στο 91′ με τον Μπέλιγχαμ για να πάρει τη νίκη με 3-2 και να αυξήσει τη διαφορά στους 11 βαθμούς από τους Μπλαουγκράνα.

Θέμα ολίγων αγωνιστικών η στέψη της Βασίλισσας που έδειξε τα δόντια της και το μέταλλό της και μετά την πρόκριση απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Κρίστενσεν στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ραφίνια από τα δεξιά, σε μια φάση που χάνει εντελώς ο Λούνιν. Το 0-1 όμως δεν κράτησε για πολύ αφού στο 18′ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι του Κουμπαρσί στον Λούκας Βάθκεθ και ο Βινίσιους ισοφάρισε.

Το – σωστά – ακυρωθέν γκολ του Γιαμάλ στο 28′ δεν ήταν πρόβλημα αφού ο πραγματικός πονοκέφαλος του Τσάβι ήταν ο σοβαρός (όπως δείχνει) τραυματισμός του Ντε Γιονγκ που αποχώρησε με φορείο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι Καταλανοί ανέκτησαν το προβάδισμά τους στο 69′ όταν μετά το σουτ του Γιαμάλ ο Λούνιν απομάκρυνε ασταθώς (προσποιήθηκε σωστά ο Φεράν για να μπερδέψει τον Ουκρανό) και ο Φερμίν που ήρθε από τον πάγκο σκόραρε για το 1-2.

Και πάλι όμως η Ρεάλ δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να χαρεί πολύ αφού στο 73′ ο Λούκας Βάθκεθ χρίστηκε και σκόρερ με πλασέ μετά από την αδράνεια του τραγικού Κανσέλο, με τους Μαδριλένους να κάνουν το 3-2 στις καθυστερήσεις με το σουτ του Μπέλιγχαμ, ο οποίος είχε κρίνει και το Clasico του πρώτου γύρου. Ο Άγγλος μάλιστα έγινε ο πρώτος μετά τον Φαν Νίστελροϊ (2007) που βρίσκει δίχτυα και στα δύο πρώτα του Clasico.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Λούκας, Τσουαμενί, Ρούντιγκερ, Καμαβινγκά (71′ Φραν Γκαρθία), Βαλβέρδε, Κρόος (71′ Μπραΐμ Ντίαθ), Μόντριτς, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (74′ Μιλιτάο), Βινίσιους (82′ Χοσέλου)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Κρίστενσεν (46′ Φερμίν), Γκουντογκάν, Ντε Γιονγκ (45+7′ λ. τρ. Πέδρι), Γιαμάλ, Ραφίνια (64′ Φέλιξ), Λεβαντόφσκι (64′ Φεράν)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/4

Mπιλμπάο – Γρανάδα 1-1 (24′ Γκουρουθέτα / 6′ αυτ. Ινιάκι Γουίλιαμς)

Σάββατο 20/4

Θέλτα – Λας Πάλμας 4-1 (37′, 76′ Άσπας, 39′ Σβέντμπεργκ, 71′ Δουβίκας / 9′ Έρζογ)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Οσασούνα 2-1 (80′ Τσαβαρία, 84′ Ίσι / 29′ Μόι)

Βαλένθια – Μπέτις 1-2 (66′ πεν. Πεπέλου / 19′, 77′ Αγιόθε Πέρεθ)

Τζιρόνα – Κάντιθ 4-1 (9′ Έρικ Γκαρθία, 22′ Ιβάν Μαρτίν, 71′ Ντόβμπικ, 82′ Πόρτου / 81′ Εσκαλάντε)

Κυριακή 21/4

Χετάφε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (29′ Ροντρίγκεθ / 13′ Μπαρενετσέα)

Αλμερία – Βιγιαρεάλ 1-2 (30′ Λοσάνο / 25′ Αχόματς, 90+2′ Σερλόθ)

Αλαβές – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (15′ Μπεναβίδες, 90+2′ Ριόχα)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-2 (18′ πεν. Βινίσιους, 73′ Λούκας, 90+1′ Μπέλιγχαμ / 6′ Κρίστενσεν, 69′ Φερμίν)