16.9 C

Θέλτα – Λας Πάλμας 4-1: Ο Δουβίκας ήρθε από τον πάγκο και έδωσε γκολ και ασίστ μέσα σε 10′

Η Θέλτα έκανε καθοριστικό βήμα για την παραμονή της το απόγευμα του Σαββάτου επικρατώντας με ανατροπή με 4-1 της Λας Πάλμας στο Βίγο και επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο παιχνίδια.

Οι Γαλιθιάνοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 11ο λεπτό από το γκολ του Έρζογ ωστόσο μπόρεσαν πριν το ημίχρονο να φτάσουν στην ανατροπή με τα γκολ των Άσπας και Σβέντμπεργκ στο 37′ και στο 39′ αντίστοιχα.

Οι νησιώτες παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των Γαλιθιάνουν που βρήκαν χώρους και χτύπησαν στις αντεπιθέσεις.

Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή στο 66ο λεπτό και μέσα σε 10′ είχε γκολ (71′) και ασίστ (76′) στο δεύτερο γκολ του Άσπας για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 και να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα μέσα στο 2024.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/4

Mπιλμπάο – Γρανάδα 1-1 (24′ Γκουρουθέτα / 6′ αυτ. Ινιάκι Γουίλιαμς)

Σάββατο 20/4

Θέλτα – Λας Πάλμας 4-1 (37′, 76′ Άσπας, 39′ Σβέντμπεργκ, 71′ Δουβίκας / 9′ Έρζογ)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Οσασούνα (17:15)

Βαλένθια – Μπέτις (19:30)

Τζιρόνα – Κάντιθ (22:00)