18 C

La Liga: Η Τζιρόνα σκόρπισε με 4-1 την Κάντιθ και παραμένει εδραιωμένη στην τετράδα

Με θεαματικό τρόπο επέστρεψε στα τρίποντα η Τζιρόνα που ισοπέδωσε με 4-1 την Κάντιθ στο Μοντιλιβί.

Οι Καταλανοί ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο και ανέβηκαν στους 68 βαθμούς για να σφραγίσουν ουσιαστικά την παρουσία τους στην τετράδα και παράλληλα να μείνουν στο -2 από την Μπαρτσελόνα που την Κυριακή αντιμετωπίζει τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Ο Έρικ Γκαρθία και ο Ιβάν Μαρτίν στα πρώτα 22′ βρήκαν δύο γκολ απέναντι στους Ανδαλουσιάνους και σβηστά βρήκαν 3ο γκολ στο 71ο λεπτό με την ωραία ενέργεια του Γκουτιέρεθ και το γυριστό σουτ του Ντόβμπικ.

Οι Ανδαλουσιάνοι μείωσαν με τον Εσκαλάντε στο 81′ αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Πόρτου διαμόρφωσε το τελικό σκορ λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/4

Mπιλμπάο – Γρανάδα 1-1 (24′ Γκουρουθέτα / 6′ αυτ. Ινιάκι Γουίλιαμς)

Σάββατο 20/4

Θέλτα – Λας Πάλμας 4-1 (37′, 76′ Άσπας, 39′ Σβέντμπεργκ, 71′ Δουβίκας / 9′ Έρζογ)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Οσασούνα 2-1 (80′ Τσαβαρία, 84′ Ίσι / 29′ Μόι)

Βαλένθια – Μπέτις 1-2 (66′ πεν. Πεπέλου / 19′, 77′ Αγιόθε Πέρεθ)

Τζιρόνα – Κάντιθ 4-1 (9′ Έρικ Γκαρθία, 22′ Ιβάν Μαρτίν, 71′ Ντόβμπικ, 82′ Πόρτου / 81′ Εσκαλάντε)