17.5 C

Φιορεντίνα – Τζένοα 1-1: Οι Βιόλα έχασαν κι άλλο έδαφος στη μάχη της Ευρώπης

Νέα απώλεια βαθμών για τη Φιορεντίνα, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Τζένοα και βλέπει το τρένο της Ευρώπης να χάνεται.

Οι Βιόλα μετράνε πλέον πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη στη Serie A (2 ήττες, 3 ισοπαλίες) και βρίσκονται στο -6 από την 6η Αταλάντα. Κόντρα στην Τζένοα δημιούργησαν 20 τελικές προσπάθειες, όμως κατάφεραν να μην κερδίσουν και να χάσουν κι άλλο έδαφος.

Το γκολ του Μπελότι στο 25′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και ο Γκούντμουντσον έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 42′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Φιορεντίνα είχε απάντηση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ικονέ να σκοράρει στο 54′ αλλά παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε από εκεί και πέρα, δεν μπόρεσε να βρει γκολ νίκης και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/4

Λάτσιο – Σαλερνιτάνα 4-1 (7′, 35′ Άντερσον, 14′ Βεσίνο, 87′ Ίσακσον / 16′ Τσάουνα)

Σάββατο 13/4

Λέτσε – Έμπολι 1-0 (89′ Σανσόνε)

Τορίνο – Γιουβέντους 0-0

Μπολόνια – Μόντσα 0-0

Κυριακή 14/4

Νάπολι – Φροζινόνε 2-2 (16′ Πολιτάνο, 63′ Όσιμεν / 50′, 73′ Σεντίρα)

Σασουόλο – Μίλαν 3-3 (4′ Πιναμόντι, 10′, 53′ Λοριεντέ / 14′ Λεάο, 59′ Γιόβιτς, 84′ Οκαφόρ)

Ουντινέζε – Ρόμα 1-1 (23′ Περέιρα / 64′ Λουκάκου) / ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ 72′

Ίντερ – Κάλιαρι 2-2 (12′ Τουράμ, 74′ πεν. Τσαλχάνογλου / 65′ Σομουρόντοφ, 83′ Βιόλα)