16.2 C

Νάπολι – Φροζινόνε 2-2: Ο Σεντίρα «χάλασε» τα ευρωπαϊκά σχέδια των Παρτενοπέι

Με δύο τέρματα του Σεντίρα στο δεύτερο ημίχρονο η αξιόμαχη Φροζινόνε βρήκε ισάριθμες απαντήσεις στο προβάδισμα της Νάπολι και της «χάλασε» τα σχέδια πεντάδας, παίρνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στη Serie A.

Η Φροζινόνε με αυτό τον βαθμό έφτασε τους 27 της Βερόνα με ματς λιγότερο και πλέον ελπίζει σε δικό της στραβοπάτημα, για να παραμείνει κοντά στη ζώνη ασφαλείας και να απομακρυνθεί από τη Serie B.

Από την άλλη, οι Παρτενοπέι έμειναν στο -6 από την πέμπτη Ρόμα και τα πράγματα ζορίζουν αρκετά στην τελική ευθεία της σεζόν στο Καμπιονάτο, με τον κίνδυνο να μείνει εκτός Ευρώπης για την επόμενη χρονιά να είναι, πλέον, κάτι παραπάνω από ορατός. Πολιτάνο και Όσιμεν πέτυχαν τα δύο τέρματα των γηπεδούχων, με τον Σπαλέτι να επιστρέφει στο γήπεδο και να αποθεώνεται από τους οπαδούς της ομάδας. Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μάριο Ρουί στις καθυστερήσεις.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/4

Λάτσιο – Σαλερνιτάνα 4-1 (7′, 35′ Άντερσον, 14′ Βεσίνο, 87′ Ίσακσον / 16′ Τσάουνα)