19.1 C

Λάτσιο – Ουντινέζε 1-2: Τεράστιο διπλό για τους Φριουλάνι με τρία γκολ σε 4′, ντεμπούτο για Μανδά στη Serie A (vid)

Με πάθος και αποφασιστικότητα η Ουντινέζε έφυγε νικήτρια με 2-1 από το «Ολίμπικο» της Ρώμης κόντρα στη Λάτσιο σε ένα… τρελό ματς που κρίθηκε μέσα σε τέσσερα λεπτά (!), από το 47′ μέχρι το 51′.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά και «στείρο» πρώτο ημίχρονο, το ματς πήρε… φωτιά στην εκκίνηση του δευτέρου 45λέπτου. Η Ουντινέζε πήρε κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Λούκα στο 47′, όμως οι «Λατσιάλι» απάντησαν άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 49′ με το αυτογκόλ του Τζιανέτι.

Οι Φριουλάνι, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και στο 51′ έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Ζαράγκα, ενώ στη συνέχεια έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσουν και τρίτο γκολ και να «καθαρίσουν» νωρίτερα τη νίκη τους. Στο 90’+5′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πέρετζ της Ουντινέζε, όμως δεν της κόστισε αγωνιστικά στον λιγοστό χρόνο που απέμενε.

Ντεμπούτο στο 97′ και για λίγα δευτερόλεπτα για τον Χρήστο Μανδά, που αντικατέστησε τον τραυματία Προβεντέλ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/3

Νάπολι – Τορίνο 1-1 (61′ Κβαρατσχέλια / 64′ Σανάμπρια)

Σάββατο 9/3

Σασουόλο – Φροζινόνε 1-0 (58′ Τόρστβεντ)

Κάλιαρι – Σαλερνιτάνα 4-2 (12′ Λαπαντούλα, 40′ Γκαετάνο, 51′, 76′ Σομουρόντοφ / 56′ Κάστανος, 58′ Ματζόρε)

Μπολόνια – Ίντερ 0-1 (37′ Μπίσεκ)

Τζένοα – Μόντσα 2-3 (52′ Γκούντμουνσον, 68′ Βιτίνια / 8′ Πεσίνα, 18′ Μότα, 80′ Μαλντίνι)