18.7 C

Φιορεντίνα – Ρόμα 2-2: Έμεινε όρθια με buzzer-beater του Γιορέντε στο 90+5′ και ανέβηκε 5η

Η Ρόμα γλίτωσε την ήττα με γκολ στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2 στην έδρα της Φιορεντίνα που είδε να της αρπάζουν τη χαρά μέσα από τα χέρια.

Οι Βιόλα ήταν κοντά σε μία σπουδαία νίκη που θα τους έβαζε για τα καλά στη μάχη της Ευρώπης αφού η διαφορά με τη Ρόμα θα έπεφτε στον έναν βαθμό. Οι Τζιαλορόσι ωστόσο είχαν ήρωα Γιορέντε στο 95′ και όχι απλά διεύρυναν το αήττητο σερί τους στους 4 αγώνες (3 νίκες), αλλά προσπέρασαν κιόλας για έναν βαθμό την Αταλάντα ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ρανιέρι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 18′, με τον Αουάρ να φέρνει το ματς στα ίσια στο 58′.

Ο Μαντραγκόρα έδωσε προβάδισμα κι πάλι στους Βιόλα 11 λεπτά αργότερα και ο Μπιράγκι στο 80′ αποδείχθηκε μοιραίος για τη Φιορεντίνα καθώς αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και το ματς έμεινε στο 2-1 μέχρι ο Γιορέντε να δώσει τη λύση στη Ρόμα και να την κρατήσει όρθια για το τελικό 2-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/3

Νάπολι – Τορίνο 1-1 (61′ Κβαρατσχέλια / 64′ Σανάμπρια)

Σάββατο 9/3

Σασουόλο – Φροζινόνε 1-0 (58′ Τόρστβεντ)

Κάλιαρι – Σαλερνιτάνα 4-2 (12′ Λαπαντούλα, 40′ Γκαετάνο, 51′, 76′ Σομουρόντοφ / 56′ Κάστανος, 58′ Ματζόρε)

Μπολόνια – Ίντερ 0-1 (37′ Μπίσεκ)

Τζένοα – Μόντσα 2-3 (52′ Γκούντμουνσον, 68′ Βιτίνια / 8′ Πεσίνα, 18′ Μότα, 80′ Μαλντίνι)