27.7 C

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μακάμπι Τζαφά 3-1: Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Κυπέλλου με λυτρωτή Ζάχαβι

Με ανατροπή και τριάρα (3-1) εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισραήλ η Μακάμπι Τελ Αβίβ που επιβλήθηκε της Μακάμπι Τζαφά (4η στη 2η κατηγορία ποδοσφαίρου). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό αλλά η συνέχεια ανήκε στην αντίπαλο του Ολυμπιακού.

Ο Τούργκεμαν ισοφάρισε στο 43′ με το 1-1 να παραμένει ως το 80′ και τις ισορροπίες να είναι λεπτές για αυτό και σταδιακά πέρασαν στο παιχνίδι αρκετοί βασικοί.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε τελικά άλλα δύο γκολ με την είσοδο του Ζάχαβι. Ο 36χρονος χρειάστηκε πέντε λεπτά (από το 80′ ως το 85′) για να σκοράρει τα δύο τέρματα με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 3-1. Σημειώνεται πως ο Κανιχόφσκι

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ρόμπι Κιν): Τένενμπαουμ, Μπαλτατσά, Ναχμιάς, Νταβιτζάντα, Α. Κοέν, Πέρετζ (78′ Σαχάρ), Μποντόσο (59′ Μίλσον), Κάρζεφ (84′ Γκολάσα), Νταβίντα, Γ. Κοέν (59′ Κανιχόφσκι), Τούργκεμαν (78′ Ζάχαβι)