19.7 C

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Ανατροπή με στυλ παγκόσμιας πρωταθλήτριας και στο -5 από την κορυφή

Με ένα τρομερό κι άκρως αποτελεσματικό δεύτερο ημίχρονο η παγκόσμια πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι, με φόρα από τον τίτλο που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από το ημίχρονο στο Γκούντισον Παρκ και τελικώς έφυγε από το Λίβερπουλ με νίκη 3-1 επί της Έβερτον των δεκάδων προβλημάτων.

Φόντεν (με γκολάρα), Άλβαρες από το σημείο του πέναλτι και Μπερνάρντο Σίλβα με υπέροχο τελείωμα τα γκολ της νίκης για τους Πολίτες, είχαν προηγηθεί στο 29′ με τον Χάρισον τα Ζαχαρωτά που έμειναν χαμηλά στη βαθμολογία και κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα αλλά στην επανάληψη είδαν την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να ανεβάζει ταχύτητα και να πατάει όποτε και με όποιον τρόπο θέλει στην περιοχή. Η επιθετική ποιότητα ξεχείλιζε για άλλη μία φορά και σε συνδυασμό με την ατομική κλάση των Φόντεν, Μπερνάρντο Σίλβα αλλά και τα παιδικά λάθη στην άμυνα της Έβερτον ήρθε η ανατροπή του σκορ μέσα σε ένα 35λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο -5 από την κορυφή και με ματς λιγότερο από την Λίβερπουλ οι «αγριεμένοι» Πολίτες, που θέλουν να υπερασπιστούν το στέμμα τους για άλλη μία χρόνια και πολύ δύσκολα θα το παραδώσουν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/12

Νιούκαστλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (24’ πεν. Ίσακ / 45’+1’, 53’, 60’ Γουντ)

Μπόρνμουθ – Φούλαμ 3-0 (44′ Κλάιφερτ, 62′ πεν. Σολάνκε, 90+3′ Σινιστέρα)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λούτον 2-3 (61′ ΜακΜπέρνι, 69′ Αχμεντχόντζιτς / 17′ Ντόιτι, 77′ αυτ. Ρόμπινσον, 81′ αυτ. Σλιμάν)

Μπέρνλι – Λίβερπουλ 0-2 (6′ Νούνιες, 90′ Ζότα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 3-2 (59′, 71′ Γκαρνάτσο, 82′ Χόιλουντ / 21′ Μαγκίν, 25′ Ντεντόκερ)

Τετάρτη 27/12

Μπρέντφορντ – Γουλβς 1-4 (16′ Βισά / 13′ Λεμινά, 14′, 28′ Χι-Τσαν, 79′ Μπελεγκάρντ)

Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (13′ Μούντρικ, 89′ Μαντουέκε / 45+1′ Ολίς)

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (29′ Χάρισον / 53′ Φόντεν, 64′ Άλβαρες, 86′ Σίλβα)