16.9 C

Νιούκαστλ – Νότιγχαμ 1-3: Ο Γουντ υπέγραψε με ιστορικό χατ-τρικ την ανατροπή για την πρώτη νίκη του Νούνο Σάντο

Ο Νεοζηλανδός φορ «εκτέλεσε» την πρώην του ομάδα με ένα πολύ γρήγορο και ιστορικό χατ-τρικ για να δώσει μία πολύτιμη νίκη στους Κόκκινους, την πρώτη με τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο στον πάγκο

Κρις Γουντ… on fire στη «Boxing Day» της Premier League και τεράστιο «διπλό» με ανατροπή της Νότιγχαμ στην έδρα της αγνώριστης Νιούκαστλ (3-1)!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Κόκκινων με τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο στο τιμόνι της τεχνικής τους ηγεσίας, με τον Νεοζηλανδό στράικερ να πετυχαίνει ένα ιστορικό χατ-τρικ από το 45′ μέχρι το 60′ όντας ο πρώτος που καταφέρνει κάτι τέτοιο σε ματς της Boxing Day στο Νησί μετά το 2017 και το τότε επίτευγμα του Χάρι Κέιν με τη φανέλα της Τότεναμ.

Σ’ ένα ματς που αποδείχθηκε ξανά περίτρανα το ντεφορμάρισμα της Νιούκαστλ, που πριν προλάβει να… χωνέψει την ήττα από τη Λούτον, ήρθε η νέα σφαλιάρα από τη Νότιγχαμ, οι Κόκκινοι του Φόρεστ έκαναν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, με το πρώτο γκολ του Γουντ στο 45+1′ να είναι καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα.

Τις Καρακάξες είχε βάλει μπροστά από το σημείο του πέναλτι στο 23′ ο Ίσακ, με τον Γουντ να «χτυπά» τρεις φορές σε 16 αγωνιστικά λεπτά από το 46′ μέχρι το 61′ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1, πληγώνοντας την πρώην του ομάδα, με την οποία είχε πετύχει μόλις ένα γκολ σε 20 αγώνες στο «St. James Park». Σήμερα, της έβαλε τρία σε 15 λεπτά!

Στη βαθμολογία, με αυτό το τρίποντο η Νότιγχαμ έφτασε τους 17 βαθμούς και ξέφυγε κάπως από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Νιούκαστλ έμεινε «κολλημένη» στους 29 βαθμούς και την 7η θέση.