19 C

Μ. Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 3-2: Ανατροπή απ’ τα παλιά για τους Κόκκινους Διαβόλους με Γκαρνάτσο και Χόιλουντ

Απίστευτη και «διαβολική» ανατροπή για την ομάδα του Τεν Χαγκ που επέστρεψε από το 0-2 του ημιχρόνου με μεγάλους πρωταγωνιστές τα δύο ανερχόμενα αστέρια της - Νίκη-δώρο σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ που παλεύουν για τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα»

Τι ματς, τι ένταση, τι δεύτερο ημίχρονο από την ψυχωμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι, ό,τι πρέπει για τη Boxing Day στο Νησί, οι Κόκκινοι Διάβολοι του Έρικ Τεν Χαγκ θύμισαν κάτι από τη δόξα του παρελθόντος και επιτέλους χάρισαν χαμόγελα στους φίλους τους στο «Όλντ Τράφορντ» επιστρέφοντας από το 0-2 της Άστον Βίλα στο πρώτο ημίχρονο, για να φτάσουν σε μία σπουδαία ανατροπή (3-2) με την υπογραφή των ανερχόμενων αστέρων τους -αλλά και του παγκόσμιου ποδοσφαίρου γενικότερα-.

Γκαρνάτσο (2 φορές) και Χόιλουντ «εκτέλεσαν» τους Χωριάτες, που έχασαν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τη Λίβερπουλ στην κορυφή της κατάταξης και έμεινε τρίτοι, με τις Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι στο «κατώφλι» της.

Αξέχαστη βραδιά για τον Χόιλουντ, που με το δικό του γκολ στο 82′ ολοκλήρωσε την «διαβολική» ανατροπή της ομάδας του πετυχαίνοντας μάλιστα το πρώτο του γκολ στην Premier League. Αξέχαστα Χριστούγεννα για τον 20χρονο Δανό επιθετικό!

Αυτοκτονία για την Άστον Βίλα, που ήταν σαν να έσβησε τον διακόπτη στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την εστία των γηπεδούχων και στο τέλος έφυγε με άδεια χέρια κάνοντας τραγικά λάθη στην άμυνα.

Η Μάντσεστερ ήταν αποφασισμένη μετά το 1-2 του Γκαρνάτσο στο 59′ με τον Αργεντινό να ξαναχτυπά στο 71′ με υπέροχο σουτ για το 2-2. Και μετά είχε κατηφόρα και το άστρο του Χόιλουντ, που έλαμψε στο Όλντ Τράφορντ σε μία βραδιά που τόσο πολύ είχε ανάγκη η ομάδα του Τεν Χαγκ, ειδικά μετά τη νέα ήττα από την Γουέστ Χαμ το περασμένο Σάββατο.

Στη βαθμολογία, η Γιουνάιτεντ «πάτησε» στην έκτη θέση με 31 βαθμούς παίρνοντας σημαντική ανάσα, ενώ η Βίλα έμεινε στους 39 (3η) όντας πλέον στο -3 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, που νωρίτερα πέρασε με άνεση από το Μπέρνλι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/12

Νιούκαστλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (24’ πεν. Ίσακ / 45’+1’, 53’, 60’ Γουντ)

Μπόρνμουθ – Φούλαμ 3-0 (44′ Κλάιφερτ, 62′ πεν. Σολάνκε, 90+3′ Σινιστέρα)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λούτον 2-3 (61′ ΜακΜπέρνι, 69′ Αχμεντχόντζιτς / 17′ Ντόιτι, 77′ αυτ. Ρόμπινσον, 81′ αυτ. Σλιμάν)

Μπέρνλι – Λίβερπουλ 0-2 (6′ Νούνιες, 90′ Ζότα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 3-2 (59′, 71′ Γκαρνάτσο, 82′ Χόιλουντ / 21′ Μαγκίν, 25′ Ντεντόκερ)