Ο Φίλιπ Πετρούσεφ επέστρεψε στην Ευρώπη για χάρη του Ολυμπιακού, με τον οποίον υπέγραψε συμβόλαιο διάρκειας τριών ετών.
Επίσημο: Πετρούσεφ για 3 χρόνια ανακοίνωσε ο Ολυμπιακός, το πρωί στην Αθήνα ο Σέρβος άσος
Ο Σέρβος βρίσκεται ήδη στη χώρα μας για να ενσωματωθεί με τη νέα του ομάδα, να ξεκινήσει προπονήσεις και να τεθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται στη διάθεση του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Πετρούσεφ: «Μου αρέσουν τα ερυθρόλευκα, ο Βεζένκοφ μού είπε να προτιμήσω τον Ολυμπιακό»
Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού στη EuroLeague θα γίνει όπως όλα δείχνουν την επόμενη εβδομάδα στο ματς απέναντι στη Ρεάλ (5/12), που θα είναι το πρώτο από τα δύο που θα δώσουν οι Ερυθρόλευκοι τη διαβολοβδομάδα αφού ακολουθεί αυτό τρεις μέρες αργότερα (8/12) κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.
Η EuroLeague υποδέχθηκε τη μεταγραφή του Πετρούσεφ στους νταμπλούχους Ελλάδας δημοσιεύοντας ένα βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του στην περσινή διοργάνωση με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα.
Με τη φανέλα των Σέρβων την περασμένη σεζόν (2022/23) ο 23χρονος (2,11μ.) πάουερ φόργουορντ/σέντερ μέτρησε 10,7 πόντους ανά 22:39 στη EuroLeague με 35% στο τρίποντο και 5,2 ριμπάουντ.
Big man Filip Petrušev 💯 brings a lot of energy to @Olympiacos_BC ⚡️
Here are his best plays from last season where he played for the Serbian 🔴⚪️#EveryGameMatters pic.twitter.com/W81UpV74pu
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) November 28, 2023