28 C

Προκριματικά Euro: Αγχωτική νίκη των Ολλανδών στην Ιρλανδία, πάτησε κορυφή η Σλοβενία

Η Ιρλανδία δεν έκανε το… χατίρι στην εθνική μας αν και προηγήθηκε της Ολλανδίας, με τους Οράνιε να παίρνουν με ανατροπή (1-2) σημαντικό διπλό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίντα, ωστόσο ο Γκάκπο ισοφάρισε 15 λεπτά αργότερα με τον ίδιον τρόπο.

Οι Ολλανδοί τα βρήκαν σκούρα, ωστόσο μπόρεσαν να βρουν το δεύτερο γκολ με τον Βέγκχορστ στο 56′ και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Έτσι παρά την εντυπωσιακή νίκη της εθνικής μας κόντρα στο Γιβραλτάρ, η βαθμολογία έμεινε σταθερή με τις δύο ομάδες στους 9 βαθμούς.

Η Σλοβενία ήταν εντυπωσιακή κόντρα στον Άγιο Μαρίνο, τον οποίο και διέσυρε (0-4) με… άρωμα Παναθηναϊκού. Μλαντένοβιτς και Σπόραρ μοίρασαν από δύο ασίστ, με τη Σλοβενία να φτάνει τους 13 βαθμούς και να ισοβαθμεί στην κορυφή του ομίλου με 13.

Σε ένα ματς που αμαυρώθηκε από σοβαρά επεισόδια, με καπνογόνα και καρέκλες να εκτοξεύονται στον αγωνιστικό χώρο, η Αλβανία επικράτησε με 2-0 της Πολωνίας και ανέβηκε στην 1η θέση του 5ου ομίλου με 10 βαθμούς.

Η Σερβία πέρασε εύκολα με 1-3 από τη Λιθουανία και έπιασε την Ουγγαρία στην κορυφή του 7ου ομίλου, όπου καταπόδας τους ακολουθεί το Μαυροβούνιο που επικράτησε νωρίτερα της Βουλγαρίας με γκολ του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Καζακστάν – Βόρεια Ιρλανδία 1-0 (27′ Σαμορόντοφ)

Φιλανδία – Δανία 0-1 (86′ Χόιμπιεργκ)

Άγιος Μαρίνος – Σλοβενία 0-4 (4′ Βιπότνικ, 16′ Μλάκαρ, 61′ Λόβριτς, 67′ Καρνίτσνικ)