23.4 C

Bundesliga: Ο Κολό Μουανί χάρισε τη νίκη στην Άιντραχτ πριν φτιάξει… βαλίτσες, ο Μπέχρενς σάρωσε την «αυτόχειρα» Μάιντς

Ο Ραντάλ Κολό Μουανί διανύει τις τελευταίες του μέρες στη Φρανκφούρτη και η απώλειά του δεδομένα θα είναι σημαντική για την Άιντραχτ.

Ο Γάλλος φορ ήταν εκείνος που σκόραρε το νικητήριο γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας πρεμιέρα απέναντι στη νεοφώτιστη Ντάρμσταντ με υπέροχο τελείωμα στο 40ό λεπτό (1-0) και σιγά-σιγά ετοιμάζει βαλίτσες για Παρίσι όπου τον περιμένει η Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι νεοφώτιστοι δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ στο δεύτερο μέρος αλλά οι έξι εξ αυτών ήταν εκτός εστίας και η Άιντραχτ έφτασε στους τρεις βαθμούς έστω και λίγο… αγχωτικά.

Νωρίτερα, η Ουνιόν Βερολίνου με χατ τρικ του εντυπωσιακού Μπέχρενς ισοπέδωσε με 4-1 τη Μάιντς.Προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο 32χρονος φορ με καρφωτή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ρουσιγιόν άνοιξε το σκορ. Πριν βγει το δεκάλεπτο βρήκε και πάλι δίχτυα, πάλι με το κεφάλι. Τρίτη κεφαλιά και τρίτο γκολ στο 70’, με τον Μπέκερ να πιστώνεται αυτή τη φορά την ασίστ.

Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι του Ουρς Φίσερ είχαν και δοκάρι, σε φάουλ του Νταβίντ Ντάτρο Φοφανά στο 33’. Η Μάιντς μείωσε προσωρινά σε 2-1 με το διαγώνιο σουτ του Αντονι Κάτσι, ωστόσο μοιραίος για την ομάδα του Μπο Σβένσον ήταν ο Λουντοβίκ Αζόρκ. Σε δύο περιπτώσεις από την άσπρη βούλα, στο 62’ και στο 89’, ο Αζόρκ νικήθηκε από τον Φρεντερίκ Ρενόβ! Ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, σε αντεπίθεση στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μίλος Πάντοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-1 μέσα σε αποθέωση

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18/8

Βέρντερ Βρέμης – Μπάγερν 0-4 (4′, 90′ Σανέ, 75′ Κέιν, 90+4′ Τελ)

Σάββατο 19/8

Λεβερκούζεν – Λειψία 3-2 (24′ Φρίμπονγκ, 35′ Τα, 64′ Βιρτς / 39′ Όλμο, 71′ Οπεντά)

Βόλφσμπουργκ – Χάιντενχαϊμ 2-0 (6′, 27′ Βιντ)

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 1-2 (51′ Καμπάκ / 39′ αυτ. Ατ. Σάλαϊ, 45+3′ Ρ. Σάλαϊ)

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 4-4 (29′ Ρετσμπετσάι, 41′ Μπάουερ, 45+7′ πεν. Μίτσελ, 76′ Βάργκας / 13′ Ιτακούρα, 27′, 90+7′ πεν. Τσβαντσάρα, 37′ Ενγκουμού)

Στουτγκάρδη – Μπόχουμ 5-0 (18′, 77′ Γκιρασί, 38′ Ζαγκαντού, 60′, 67′ Σιλάς)

Ντόρτμουντ – Κολωνία 1-0 (88′ Μάλεν)

Κυριακή 20/8

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντς 4-1 (1′, 9′, 70′ Μπέχρενς, 90+6′ Πάντοβιτς / 64′ Τσάτσι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντάρμσταντ 1-0 (40′ Κολό Μουανί)