22.2 C

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-1: Οδυνηρό ντεμπούτο για Καϊσέδο, τα Σφυριά υποχρέωσαν σε ήττα τους Μπλε

Η Τσέλσι του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο χρειάζεται χρόνο όπως αποδείχθηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική στο πρωτάθλημα. Οι Μπλε του Λονδίνου γνώρισαν την ήττα στο Ολυμπιακό στάδιο με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ και έμειναν χωρίς νίκη για ακόμα μια αγωνιστική αναζητώντας ακόμα λύσεις και… ομοιογένεια με τόσα νέα πρόσωπα.

Η εικόνα των φιλοξενούμενων δεν ήταν κακή αλλά η πιο… έτοιμη Γουέστ Χαμ έφτασε στο τρίποντο.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Αγκέρ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ, με τα Σφυριά στο καλό τους διάστημα να μη βρίσκουν δεύτερο γκολ και να βλέπουν την εστία τους να παραβιάζεται στο 28′ μετά από φάση διαρκείας και απίθανο πλασέ του Τσουκουεμέκα, ο οποίος βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα με τους Λονδρέζους.

Οι Λονδρέζοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην ανατροπή αλλά στο 43′ ο Έντσο Φερνάντες έχασε το πέναλτι που κέρδισε ο Στέρλινγκ από τον Σούτσεκ (απέκρουσε ο Αρεολά) και η Γουέστ Χαμ βρήκε δεύτερο γκολ στο 53′ κόντρα στην έως τότε ροή του αγώνα.

Ο Γουόρντ-Πράουζ με δεύτερη ασίστ (πρώτος στην ιστορία των Λονδρέζων που βρίσκει δύο στο ντεμπούτο του) πέρασε κάθετα στον Αντόνιο που με καταπληκτική προσπάθεια εκτέλεσε τον Σάντσεθ για το 2-1.

Η αποβολή του Αγκέρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 67′ για φάουλ στον Τζάκσον μετέφερε την πίεση στα καρέ της Γουέστ Χαμ αλλά η Τσέλσι δεν έβρισκε γκολ. Ο Καϊσέδο – πιο ακριβή μεταγραφή – έκανε ντεμπούτο αλλά στις καθυστερήσεις υπέπεσε σε πέναλτι στον Πακετά, με τον Βραζιλιάνο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 3-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18/8

Νότιγχαμ Φόρεστ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (3′ Αβονίγι, 89′ Γουντ / 48′ Χάμερ)

Σάββατο 19/8

Γουλβς – Μπράιτον 1-4 (15′ Μιτόμα, 46′ Εστουπινιάν, 51′, 55′ Μαρτς)

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-1 (28′ Ντίας, 36′ Σαλάχ, 62′ Ζότα / 3′ Σεμένιο)

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 0-3 (44′ Γουισά, 66′ πεν., 90+3′ Εμπεουμό)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (49′ Σαρ, 83′ αυτ. Λισάντρο Μαρτίνες)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 1-0 (31′ Άλβαρες)

Κυριακή 20/8

Άστον Βίλα – Έβερτον 4-0 (18′ ΜακΓκιν, 24′ πεν. Ντούγκλας Λουίζ, 51′ Μπέιλι, 75′ Ντουράν)

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-1 (7′ Αγκέρ, 53′ Αντόνιο, 90+5′ πεν. Πακετά / 28′ Τσουκουεμέκα)