27.7 C

Premier League: Νέα τεσσάρα από την υπερηχητική Μπράιτον, με ανατροπή η Λίβερπουλ πέτυχε την πρώτη νίκη

Οι πρώτοι τρεις βαθμοί ήρθαν με ανατροπή για τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ. Οι Κόκκινοι επικράτησαν με 3-1 της Μπόρνμουθ, η οποία προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με το φοβερό σουτ του Σεμένιο έπειτα από το λάθος του Φαν Ντάικ.

Ο Λουίς Ντίας στο 28ο λεπτό ισοφάρισε από κοντά, ενώ στο 36′ ο Σαλάχ με πέναλτι ανέτρεψε την κατάσταση. Η παράβαση πάντως δεν υπήρχε καθώς ο Κέρκεζ δεν ακούμπησε καν τον Σόμποσλαϊ που… βούτηξε στη μεγάλη περιοχή.

Ο Μακ Άλιστερ στο 58′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα αλλά στο 62′ ο Ζότα πέτυχε το 3-1 και ουσιαστικά κλείδωσε το αποτέλεσμα αφού τα Κεράσια παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα δεν δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες και όποτε αυτό συνέβη ο Άλισον δήλωσε παρών.

Όπως συνέβη στην πρεμιέρα με τη Λούτον, έτσι και στο Μολινό, η Μπράιτον έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Γουλβς (1-4) η οποία δεν είχε σε καμία περίπτωση την ίδια εικόνα με εκείνη στο Ολντ Τράφορντ.

Ο Μιτόμα πέτυχε το 0-1 στο 15′ με ένα από τα γκολ της χρονιάς περνώντας τη… μισή Γουλβς ενώ στο δεύτερο μέρος ανέλαβαν δράση και οι υπόλοιποι. Ο Εστουπινιάν σκόραρε με τη… σέντρα για το 0-2 στο 46′ (ασίστ του Μιτόμα μετά το χαμένο τετ α τετ του Γουέλμπεκ) ενώ μέσα σε 4′ ο Μαρτς σκόραρε δις από ισάριθμες ασίστ του Ενσίσο για το 0-4 στο 55′. Ο Χουάνγκ στο 61′ πέτυχε το γκολ της τιμής μόλις έξι λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση.

Η Μπρέντφορντ επιβλήθηκε με 0-3 της Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα πολύ πιο εύκολα από ό,τι φαίνεται στο τελευταίο σκορ. Οι Μέλισσες προηγήθηκαν με τον Γουϊσά στο 44′, έχασαν ευκαιρίες με τον Κονγκολέζο επιθετικό αλλά εκείνος κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Ριμ στο 66′ (αποβλήθηκε ο αμυντικός της Φούλαμ) και ο Εμπεουμό σκόραρε από την άσπρη βούλα.