26.1 C

Άστον Βίλα – Έβερτον 4-0: Τη διέσυρε σε ρυθμούς προπόνησης

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τη θεωρητικά απαιτητική αναμέτρηση με την Έβερτον η Άστον Βίλα στο Βίλα Παρκ. Λέμε θεωρητικά γιατί στην πράξη η διαφορά των δύο ομάδων αποδείχθηκε τεράστια, με τους Χωριάτες να διασύρουν τα Ζαχαρωτά με 4-0 και μάλιστα σε ρυθμούς προπόνησης!

Οι παίκτες του Ντάις δεν έδειξαν σε κανένα σημείο ικανοί να κοντράρουν εκείνους του Ουνάι Έμερι, οι οποίοι πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο (και εντός έδρας) στο πρωτάθλημα μετά τη βαριά ήττα από τη Νιούκαστλ.

Στο 18ο λεπτό ο Μπέιλι έκανε φοβερή ενέργεια από τα δεξιά και σέρβιρε έτοιμο γκολ για τον ΜακΓκιν που από κοντά πέτυχε το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Πίκφορντ γκρέμισε τον Γουότκινς που ήταν σε θέση βολής και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι που αξιοποίησε ο Ντούγκλας Λουίζ για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με τον Μπέιλι να πετυχαίνει τρίτο γκολ στο 51′ και τέταρτο με τον Ντουράν στο 74′, όταν από λανθασμένο πλάγιο του Γιανγκ ο Κολομβιανός έγινε κάτοχος της μπάλας και στην πρώτη επαφή του με αυτή πλάσαρε για το τελικό 4-0.

Αν για κάτι πάντως ανησυχεί έντονα ο Ουνάι Έμερι, αυτό είναι ο τραυματισμός του Κουτίνιο. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πέρασε στο ματς στο 64′ αλλά αποχώρησε υποβασταζόμενος και δεν ήταν σε θέση καν να πατήσει το πόδι του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18/8

Νότιγχαμ Φόρεστ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (3′ Αβονίγι, 89′ Γουντ / 48′ Χάμερ)

Σάββατο 19/8

Γουλβς – Μπράιτον 1-4 (15′ Μιτόμα, 46′ Εστουπινιάν, 51′, 55′ Μαρτς)

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-1 (28′ Ντίας, 36′ Σαλάχ, 62′ Ζότα / 3′ Σεμένιο)

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 0-3 (44′ Γουισά, 66′ πεν., 90+3′ Εμπεουμό)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (49′ Σαρ, 83′ αυτ. Λισάντρο Μαρτίνες)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 1-0 (31′ Άλβαρες)

Κυριακή 20/8

Άστον Βίλα – Έβερτον 4-0 (18′ ΜακΓκιν, 24′ πεν. Ντούγκλας Λουίζ, 51′ Μπέιλι, 75′ Ντουράν)

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι (18:30)