21.7 C

Γκενκ – Σερβέτ 2-2 (1-4 πεν.): Κόντρα στους Βέλγους ο Ολυμπιακός, επική πρόκριση με δέκα για τους Ελβετούς (vid)

Οι Ελβετοί πέτυχαν μια ασύλληπτη πρόκριση καθώς αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο για 120' κι όμως ισοφάρισαν δις την Γκενκ και πήραν αυτό που ήθελαν με 4/4 πέναλτι - Οριστικά αντίπαλος του Ολυμπιακού η δευτεραθλήτρια Βελγίου που απογοήτευσε για ακόμα ένα ματς

Μια τρομερή πρόκριση πανηγυρίζει η Σερβέτ που έστειλε στον δρόμο του Ολυμπιακού την Γκενκ! Οι Ελβετοί παρότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 3ο λεπτό στο Βέλγιο λόγω της αποβολής του Κριβελί, μπόρεσαν να διατηρηθούν ζωντανοί (2-2) και να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι όπου με τέσσερις άψογες εκτελέσεις και δύο χαμένα πέναλτι των γηπεδούχων, έφτασαν στην πρόκριση (1-4)!

Έτσι, ο Ολυμπιακός θα βρει απέναντί του τη δευτεραθλήτρια Βελγίου που έχασε για μερικά λεπτά τον τίτλο της πρωταθλήτριας, με τη Σερβέτ μετά την απίστευτη πρόκριση με δέκα παίκτες να αντιμετωπίζει τη Ρέιντζερς στον 3ο προκριματικό του Champions League.

Η πρώτη αναμέτρηση για τον 3ο προκριματικό του Europa League θα διεξαχθεί στο Καραϊσκάκη στις 10 Αυγούστου ενώ μια εβδομάδα αργότερα (17/8) θα πραγματοποιηθεί η ρεβάνς στο Βέλγιο, με τον νικητή να εξασφαλίζει την παρουσία του (τουλάχιστον) στους ομίλους του Conference και την πρόκριση στα play off του Europa League.

Ο ΑΘΛΟΣ είχε εξηγήσει αναλυτικά πως η Σερβέτ δεν είναι τόσο… αδύναμη όσο παρουσιαζόταν και πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στην πάντα επικίνδυνη Γκενκ, η οποία πάντως έχει τρανταχτές αδυναμίες τόσο στο τελείωμα των φάσεων όσο και στην αμυντική της λειτουργία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τη Σερβέτ, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Κριβελί αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για το σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες στον αστράγαλο του Χέινεν που είχε ως αποτέλεσμα και την αντικατάσταση του βασικού μέσου της Γκενκ από τον Γκαλάρσα.

Οι Βέλγοι με αυτοπεποίθηση προηγήθηκαν στο 28′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρεζόρ, αλλά παρά το 1-0 και το αριθμητικό μειονέκτημα, οι Ελβετοί έφεραν το ματς στα ίσα στο 36′ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Κονιάτ στην πρώτη τελική της ομάδας του στο ματς!

Η Γκενκ έμοιαζε να παγώνει από αυτή την εξέλιξη και μουδιασμένα περίμενε το ημίχρονο. Μόλις 6′ μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η εκτέλεση κόρνερ του Τρεζόρ έδωσε την ευκαιρία στον Αροκοντάρε με τρομερή κεφαλιά να σκοράρει (όπως και στο πρώτο ματς) απέναντι στη Σερβέτ για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να ανέβουν Γολγοθά μετά το δεύτερο γκολ καθώς πέρα από αυτό και το αριθμητικό μειονέκτημα, είχαν να διαχειριστούν και την απώλεια του βασικού τερματοφύλακά τους, Ζερεμί Φρικ, που αντικαταστάθηκε από τον νεοαποκτηθέντα Κύπριο Μαλ στο 59′.

Εκεί όμως έδειξε πολύ… σκληρή για να πεθάνει και στο 63′ έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση με τον Αντούνες να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να γυρίζει παράλληλα για τον Μπεντιά που σε κενή εστία σκόραρε για το 2-2.

Ήταν η μοναδική τελική στην εστία της Γκενκ στο δεύτερο μέρος αλλά και η πιο καθαρή ευκαιρία σε όλο το ματς. Η Γκενκ κυριάρχησε απόλυτα, έφτιαξε φάσεις αλλά γκολ δεν βρήκε ως το 90′ και η παράταση (μετά και το 1-1 του πρώτου αγώνα) δεν άλλαξε την κατάσταση. Οι Βέλγοι βρήκαν ευκαιρίες, δεν δέχθηκαν σουτ και είχαν 75% κατοχή μπάλας ωστόσο μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα.

Εκεί ο Χροσόφσκι και ο Αροκοντάρε δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μαλ και γνώρισαν σοκαριστικό αποκλεισμό βάσει του πώς εξελίχθηκαν τα δύο παιχνίδια.

1-4 Ροντλέν

ΓΚΕΝΚ (Φράνκεν): Βάντεφορντ, Μουνιός, Μακένζι, Κουέστα, Καγεμπέ (46′ Αρτεάγα), Πέιντσιλ (106′ Μπάα), Χροσόφσκι, Χέινεν (8′ Γκαλάρσα / 106′ Ουαταρά), Τρεζόρ (69′ Φαντερά), Ελ Χανούς (69′ Αΐτ Ελ Χατζ), Αροκοντάρε

ΣΕΡΒΕΤ (Βάιλερ): Φρικ (59′ Μαλ), Βουιγιόζ (119′ Ροντλέν), Ρουιγέ, Σεβερέν, Μαζικού, Αντούνες (75′ Γκιγιεμενό), Κονιάτ (106′ Οντουά), Ντουλέν, Κουτέσα (75′ Φοφανά), Μπεντιά (86′ Τουατί), Κριβελί

CHAMPIONS LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 2ου ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΡΟΥ

Τρίτη 1/8

Παναθηναϊκός – Ντνίπρο 2-2 (15′, 70′ Σπόραρ / 24′ Ντόβμπικ, 54′ Σαράπι) [Συνολικό σκορ: 5-3]

Μπάτε Μπορίσοφ – Άρης Λεμεσού 2-3 (25′ Γκρόμικο, 48′ Μαρτίνοβ, 90+3′ πεν. Λάπτεβ / 8′ Μπαμπιτσκά, 26′ Γκομίς, 35′ Κατζού, 56′ Μπένγκτσον, 74′ Στεπίνσκι) [Συνολικό σκορ: 5-11]

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Λουντογκόρετς 2-1 (18′, 90+2′ Έλσνικ / 15′ Ντεσπόντοβ) [Συνολικό σκορ: 3-2]

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Ζρινιέσκι 2-2 (5′ Τσάβριτς, 66′ Ζουμπέρου / 75′ Μπάρισιτς, 90+3′ Ίβαντσιτς) [Συνολικό σκορ: 3-2]

Τετάρτη 2/8

Αστάνα – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-2 (24′ Εμρέλι, 89′ Μαρίν) [Συνολικό σκορ: 0-6]

Καραμπάγκ – Ρακόφ 1-1 (60′ Τσίτσα / 52′ Τούντορ) [Συνολικό σκορ: 3-4]

Γκενκ – Σερβέτ 2-2 (κ.α), 1-4 (πεν.) (28′ Τρεζόρ, 51′ Αροκοντάρε / 36′ Κονιάτ, 63′ Μπεντιά) [Συνολικό σκορ: 3-3]

Μακάμπι Χάιφα – Σέριφ 4-1 (παρ.) (33′ Σερί, 85′ Ζαμπέρ, 105+2′ Ντέιβιντ, 107′ Σουράνοφ / 20′ πεν. Ταλάλ) [Συνολικό σκορ: 4-2]

Μόλντε – Ελσίνκι 2-0 (74′ Έρικσεν, 89′ Μπινχίλντσεν) [Συνολικό σκορ: 2-1]

Χάκεν – Κλάκσβικ 3-3 (κ.α.), 3-4 (πεν.): (24′ Σάνα, 48′ Λαγιούνι, 106′ Σαντίκ / 17′, 53′ Φρεντερίκσμπεργκ, 109′ Γκουσίας) [Συνολικό σκορ: 3-3]

Κοπεγχάγη – Μπρεϊντάμπλικ 6-3 (33′ Γκονσάλβες, 35′ Ασουρί, 37′ Λάρσον, 45+1′, 47′, 56′ Όσκαρσον / 9′ Σβάνθορσον, 51′ Στειντόρσον, 75′ Γκουνλάουγκσον) [Συνολικό σκορ: 8-3]

Γαλατάσαραϊ – Ζαλγκίρις 1-0 (31′ Μέρτενς) [Συνολικό σκορ: 3-2]

*Με BOLD οι ομάδες που προκρίθηκαν στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League