17.8 C

Super League 2: Τρίποντο Πανσερραϊκού με απίστευτο αυτογκόλ στο 94′, η Κηφισιά επέστρεψε στις νίκες (vid)

Ο Πανσερραϊκός απέφυγε στις καθυστερήσεις μια νέα εκτός έδρας γκέλα στην Ευκαρπία απέναντι στον Μακεδονικό. Οι πρωτοπόροι του Α’ ομίλου έχασαν πέναλτι με τον Μπαΐροβιτς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δεν πτοήθηκαν και μπόρεσαν να δημιουργήσουν συνθήκες μεγαλύτερης πίεσης ειδικά στο β’ μέρος και με τον Στίνα να είναι μόνιμος κίνδυνος για τους γηπεδούχους.

Η λύση ήρθε με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο τέταρτο λεπτό αυτών. Ο Σοφιανός γέμισε με στόχο τον Παπάζογλου που είχε προωθηθεί από την άμυνα, ο Χασάνογλου προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά αλλά η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κρέμασε τον εξερχόμενο τερματοφύλακά του για να διαμορφωθεί το 0-1. Έτσι, οι Σερραίοι διατηρήθηκαν στο +9 από την ΑΕΛ και αναμφίβολα είναι το φαβορί για την άνοδο στη Super League.

Η Κηφισιά μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα πέρασε από την Κρήτη επικρατώντας με 0-1 του ΟΦ Ιεράπετρας και διατηρήθηκε στην κορυφή του Β’ ομίλου και σε απόσταση πέντε βαθμών από την Καλλιθέα.

Ο Ταλάλ με τρομερό σουτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και η ομάδα του Γιώργου Πετράκη διατήρησε σχετικά άνετα το τρίποντο ενώ είχε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 22/4

Βέροια – Ηρακλής 1-2 (26′ πεν. Μπουολί / 5′ Άλεξιτς, 60′ αυτ. Περδίκης)

Ηρακλής Λάρισας – ΠΑΟΚ Β’ 1-4 (44′ Κέρι / 52′, 64′, 87′ Τζίμας, 76′ Σπυράκος)

Κυριακή 23/4

ΑΕΛ – Αλμωπός Αριδαίας 2-0 (24′ πεν. Πεντρόσο, 82′ Παπαγεωργίου)

Απόλλων Πόντου – Θεσπρωτός 0-1 (56′ Δρίτσας)

Διαγόρας – Νίκη Βόλου 1-2 (38′ Μανιάς / 8′ Μιράντα, 12′ Τσουκαλάς)

Aναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Λάρισας 3-0 (α.α.)

Δευτέρα 24/4

Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 0-1 (90+4′ αυτ. Χασάνογλου)

ΡΕΠΟ: Παναθηναϊκός Β’

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 21/4

ΠΑΟ Ρουφ – Ολυμπιακός Β’ 1-2 (60′ Βενάρδος / 36′ Λιάτσος, 56′ Πινακάς)

Αιγάλεω – Παναχαϊκή 0-2 (48′ Λινάρδος, 67′ Μπουρλάκης)

Προοδευτική – ΑΕΚ Β’ 0-0

Απόλλων Σμύρνης – Επισκοπή 3-1 (23′ Κουάδρα, 58′ Καρίμ, 89′ Χαλίμι / 32′ Σταθόπουλος)

Καλλιθέα – Ηρόδοτος 3-0 (α.α.)

ΟΦ Ιεράπετρας – Κηφισιά 0-1 (3′ Ταλάλ)

Ηλιούπολη – Χανιά 0-0

ΡEΠΟ: Καλαμάτα