23.5 C

Κηφισιά – Απόλλων Σμύρνης 2-3: Έσπασε το αήττητο της πρωτοπόρου και μείωσε την απόσταση από την κορυφή (vid)

Ένας φοβερός Απόλλων Σμύρνης έβαλε τέλος στο αήττητο της Κηφισιάς στη Super League 2 και άφησε τα πάντα ανοιχτά για την 1η θέση και την απευθείας άνοδο στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Με πρωταγωνιστή τον Μωραΐτη, η Ελαφρά Ταξιαρχία πέρασε με 2-3 από το Δημοτικό στάδιο Ηλιούπολης και πλησίασε στους 6 βαθμούς την πρωτοπόρο Κηφισιά, με την Καλλιθέα να ωφελείται επίσης από αυτή την εξέλιξη αφού διατηρείται στη 2η θέση και μόλις στο -4 από την κορυφή.

Ο Απόλλων που διατηρήθηκε αήττητος για 7ο σερί παιχνίδι προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό όταν από βαθιά μπαλιά ο Κουάντρα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και γύρισε από τα αριστερά για τον Μωραΐτη που έγραψε το 0-1.

Το γρήγορο γκολ έδωσε υψηλό ρυθμό στην αναμέτρηση με την Κηφισιά να ισοφαρίζει από στημένη φάση με κεφαλιά του Γκίνη στο 23′. Η χαρά των γηπεδούχων πάντως δεν κράτησε για πολύ αφού οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το πάνω χέρι στο 36′ όταν ο Κουάντρα με μια τρομερή ενέργεια πέρασε όλη την άμυνα των γηπεδούχων και εκτέλεσε για το 1-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη μπήκε πολύ πιο πιεστικά στο β’ μέρος και δικαιώθηκε στο 64′ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γκίνη σε μια φάση που η άμυνα του Απόλλωνα πιάστηκε στον ύπνο (2-2).

Η Κηφισιά έδειξε να έχει το μομέντουμ καθώς ακολούθως έφτασε δύο φορές μια ανάσα από το τρίτο γκολ. Ο Πέιος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κότσαρη, ενώ από δική του πάσα στο 67′ ο Τετέι αστόχησε από πολύ καλή θέση.

Κι αφού δεν έγινε το 3-2, σε μια πολύ καλή φάση στο 77′ ο Απόλλωνας πέτυχε το 2-3 και κλείδωσε το τρίποντο. Ο Μωραΐτης από πλάγια θέση στα αριστερά ντρίμπλαρε υποδειγματικά τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 18/3

ΠΑΟΚ Β’ – Μακεδονικός 3-3 (6′ Δαρέλας, 53′, 90+3′ Χατζηστραβός / 36′, 81′ πεν. Τσουκάνης, 65′ Γκέντσογλου)

Νίκη Βόλου – Παναθηναϊκός Β’ 0-0

Ηρακλής Λάρισας – Βέροια 2-1 (28′ πεν. Κάσας, 45+2′ Κέρι / 8′ Ιωάννου)

Κυριακή 19/3

Aναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Πόντου 2-0 (35′ Ντάντας, 61′ Πολίτης)

Θεσπρωτός – Ηρακλής 1-4 (39′ Δρίτσας / 6′, 8′, 59′ Άλεξιτς, 18′ Γιουμπιτάνα)

Διαγόρας – ΑΕΛ 1-0 (33′ Μανιώτης)

ΡΕΠΟ: Αλμωπός Αριδαίας

*Ματαιώθηκε το Απόλλων Λάρισας – Πανσερραϊκός

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 17/3

ΑΕΚ Β’ – Καλαμάτα 0-0

Ολυμπιακός Β’ – Χανιά 2-0 (57′ Λιάτσος, 85′ πεν. Ιμπαγάσα)

Καλλιθέα – ΠΑΟ Ρουφ 3-1 (2′ Ναμπί, 6′ Ντεμέτριους, 85′ Κυνηγόπουλος / 72′ Δαλαμήτρας)

Προοδευτική – Αιγάλεω 0-2 (4′, 22′ Βλαχομήτρος)

Ηρόδοτος – Επισκοπή 0-1 (87′ Κούτσιας)

ΟΦ Ιεράπετρας – Ηλιούπολη 1-1 (83′ Μιούλερ / 30′ Βασιλείου)