27.7 C

Μπράιτον – Λίβερπουλ 2-1: Ο Μιτόμα στο 92′ ξέρανε τους Κόκκινους και την έστειλε στους «16» του FA Cup (vid)

Της την έκανε στο πρωτάθλημα (3-0), της την έκανε και στο Κύπελλο. Η Μπράιτον πέταξε εκτός FA Cup τη Λίβερπουλ επικρατώντας με 2-1 στο Amex και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης!

Οι Γλάροι έχουν την ευκαιρία να φτάσουν μακριά στο Κύπελλο έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση (θα χρειαστούν και ευνοϊκή κλήρωση), ενώ έδειξαν τρομερό χαρακτήρα παρότι δεν έκαναν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Έλιοτ στο ημίωρο.

Ο Ντε Τζέρμπι παρότι παρέταξε ομάδα με αρκετές αλλαγές, είδε την αντίδραση των παικτών του άμεσα αφού στο 39′ το μακρινό σουτ του Λάμπτεϊ βρήκε πάνω στον Γκρος και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Η Λίβερπουλ είχε να διαχειριστεί τραυματισμούς στο δεύτερο μέρος, η Μπράιτον κυριάρχησε και μπόρεσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να βρει το χρυσό γκολ πρόκρισης.

Σε εκτέλεση φάουλ στο πρώτο δοκάρι και κεφαλιά-πάσα στο δεύτερο, ο Μιτόμα κοντρόλαρε στον αέρα και ντρίμπλαρε υπέροχα για να εκτελέσει με τη μία και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.