15 C

Τότεναμ – Λέστερ 6-2: Έλαμψε ο Σον με χατ τρικ σε 13′ και άφησε τις Αλεπούδες στον βυθό της βαθμολογίας

Επίδειξη ποιότητας και αποτελεσματικότητας έκανε η Τότεναμ κόντρα στη Λέστερ στο Λονδίνο. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δυσκολεύτηκε για μεγάλο διάστημα του αγώνα αλλά όταν χρειάστηκε μίλησε η ποιότητα των μεσοεπιθετικών της που καθάρισε το ματς με το εντυπωσιακό 6-2 που κρατά τη Λέστερ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις έναν βαθμό και χωρίς νίκη μετά από οχτώ αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 6ο λεπτό όταν ο Τζάστιν ανατράπηκε από τον Σάντσες. Σε πρώτο χρόνο ο Τίλεμανς νικήθηκε από τον Λορίς αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επανάληψη γιατί ο Γάλλος είχε βγει από την εστία του. Ο Βέλγος ανέλαβε ξανά και ευστόχησε για το 0-1.

Η Τότεναμ το έφερε τούμπα άμεσα. Πρώτα στο 8′ ο Κέιν με κεφαλιά μετά τη συστημένη σέντρα του Κουλουσέφσκι έκανε το 1-1 και στο 21′ ο Ντάιερ με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ έγραψε το 2-1. Η Λέστερ ισοφάρισε σε 2-2 με το εκπληκτικό σουτ του Μάντισον αλλά στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε.

Πρώτα στο 47′ ο Εντιντί έχασε στην πίεση του Μπεντανκούρ, με τον Ουρουγουανό να δοκιμάζει το σουτ και να σκοράρει για το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις αλλά μετά το 73′ ο Σον το πήρε προσωπικά και πραγματοποίησε χατ τρικ με τα φανταστικά γκολ του σε διάστημα 13′ (73′-86′) για να διαμορφώσει το τελικό – και άκρως εντυπωσιακό – 6-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16/9

Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 1-0 (41′ Ράμσεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Φούλαμ 2-3 (11′ Αβονίγι, 77′ Ο’Μπράιεν / 55′ Ανταραμπιόγιο, 58′ Παλίνια, 60′ Χ. Ριντ)

Σάββατο 17/9

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (1′ Γκρίλις, 16′ Χάλαντ, 69′ Φόντεν)

Νιούκαστλ – Μπόρνμουθ 1-1 (67′ πεν. Ισάκ / 62′ Μπίλινγκ)

Τότεναμ – Λέστερ 6-2 (8′ Κέιν, 21′ Ντάιερ, 47′ Μπεντανκούρ, 73′, 84′, 86′ Σον / 6′ πεν. Τίλεμανς, 41′ Μάντισον)