19.7 C

Η Ρόμα καθάρισε με 3-0 την Ελσίνκι, έκαναν το 2/2 Μπράγκα, Μπέτις και Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

Μετά την ήττα-σοκ στο Ράζγκραντ από τη Λουντογκόρετς, η Ρόμα επέστρεψε στα υψηλά στάνταρ της και πήρε την πρώτη της ευρωπαϊκή φετινή νίκη στους ομίλους επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Ελσίνκι στο Ολίμπικο.

Η αποβολή του Τένιο στο 15′ έκανε δύσκολο το έργο των Σκανδιναβών που άντεξαν μόνο στο πρώτο μέρος. Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στο 47′ και ακολούθησαν τα γκολ των Πελεγκρίνι και Μπελότι για να σφραγιστούν οι τρεις βαθμοί. Η Μπέτις έκανε το 2/2 στον ίδιο όμιλο επικρατώντας με 3-2 της Λουντογκόρετς στην Ανδαλουσία.

Ο Λουίζ Ενρίκε άνοιξε το σκορ στο 25′ και με τη ζωγραφιά του Χοακίν στο 39′ έγινε το 2-0. Οι Βούλγαροι μείωσαν με τον Ντεσπόντοφ αλλά δεν διεκδίκησαν κάτι περισσότερα αφού η Μπέτις πέτυχε τρίτο γκολ και οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν στο τελικό σκορ.

Η Μπράγκα έκανε κι εκείνη το 2/2 μετά τη νίκη της στην Πορτογαλία με 1-0 απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου. Ο Όρτα έκανε δυνατό σουτ αλλά η απόκρουση έφερε τον Βιτίνια σε θέση βολής που σκόραρε από κοντά. Στον ίδιο όμιλο η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ έφτασε επίσης τους 6 βαθμούς καθώς με ανατροπή νίκησε με 3-2 τη Μάλμε.

Η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου με γκολ από το 8ο λεπτό κι άντεξε στην πίεση, ενώ η Ρεν έμεινε στο 2-2 με τη Φενέρμπαχτσε. Ο Βαλένσια ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση καθώς στο 83′ είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τραορέ για τους Γάλλους.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Καραμπάγκ – Ναντ 3-0 (60′ Οβούσου, 65′ Ζουμπίρ, 72′ Γιάνκοβιτς)

Μίντιλαντ – Λάτσιο 5-1 (26′ Παουλίνιο, 30′ Καμπά, 52′ πεν. Εβάντερ, 67′ Ίσακσεν, 72′ Σβιατσένκο / 57′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Μονακό – Φερεντσβάρος 0-1 (80′ Βεξέι)

Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ 0-3 (5′ Χέφλερ, 25′, 53′ Γκρέγκοριτς)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ομόνοια 2-1 (30′ Γκεβάρα, 80′ Σέρλοτ / 72′ Μπρούνο)

Σέριφ Τίρασπολ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (17′ Σάντσο, 39′ πεν. Ρονάλντο)

Τράμπζονσπορ – Ερυθρός Αστέρας 2-1 (16′ Χάμσικ, 68′ Τρεζεγκέ / 89′ Νίκολιτς)

Φέγενορντ – Στουρμ Γκρατς 6-0 (9′, 41′ Τζάχανκμπακς, 31′ Χάντσο, 34′ Ντανίλο, 66′ Χιμένες, 78′ Ιντρισί)

Ντιναμό Κιέβου – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1 (8′ Γκιούρξο)

Μπέτις – Λουντογκόρετς 3-2 (25′ Λουίζ Ενρίκε, 39′ Χοακίν, 59′ Κανάλες / 45+1′ Ντεσπόντοφ, 74′ Ρικ)

Μπόντο Γκλιμτ – Ζυρίχη 2-1 (54′ αυτ. Σέλνες, 58′ Βέτλεσεν / 81′ Αβντιγιάι)

Μπράγκα – Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (77′ Βιτίνια)

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Μάλμε 3-2 (17′ Μπούργκες, 69′ Τέουμα, 71′ Μπονιφάτσε / 6′ Σιζέι, 57′ Τελίν)

Ρεν – Φενέρμπαχτσε 2-2 (52′ Τεριέ, 54′ Μάγιερ / 60′ Καχβετσί, 90+2′ πεν. Βαλένσια)

Ρόμα – Ελσίνκι 3-0 (47′ Ντιμπάλα, 49′ Πελεγκρίνι, 68′ Μπελότι)