20.9 C

Κάντιθ – Μπαρτσελόνα 0-4: Έσπασε τη διετή κακή παράδοση, σκηνές τρόμου στις κερκίδες

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ακόμα μια νίκη στο πρωτάθλημα και σε μια έδρα ιδιαίτερα αφιλόξενη όπως το «Νουέβο Μιραντίγια». Οι Καταλανοί δεν είχαν κερδίσει την Κάντιθ στις τελευταίες τέσσερις συναντήσεις τους αλλά το έκαναν με εμφατικό τρόπο το βράδυ του Σαββάτου με 4-0.

Μετά από 16 χρόνια η ομάδα του Τσάβι πήρε τη νίκη κόντρα στους Ανδαλουσιάνους αλλά το αποτέλεσμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα με όσα συνέβησαν στο 81ο λεπτό όπου οπαδός κατέρρευσε.

Ο τερματοφύλακας της Κάντιθ, Χερεμίας Λεδέσμα, έσπευσε στο 81′ να μεταφέρει τον απινιδωτή στις εξέδρες για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες ενώ μετά από λίγη ώρα ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, Χοσέ Μάρι, βοήθησε ώστε να φτάσει το φορείο άμεσα στο σημείο που βρισκόταν ο άνθρωπος που είχε καταρρεύσει. Πλέον βρίσκεται στο νοσοκομείο με αδύναμο παλμό, σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση από επίσημα χείλη.

Ο Ντε Γιονγκ είχε ανοίξει το σκορ στο 55′ και ο Λεβαντόφσκι στο 65′ είχε κάνει το 0-2. Έπειτα από τη διακοπή ο Πολωνός φορ στην αντεπίθεση έδωσε έτοιμο γκολ στον Φάτι και στις καθυστερήσεις ο Ντεμπελέ με ατομική ενέργεια έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/9

Τζιρόνα – Βαγιαδολίδ 2-1 (21′ Ρεϊνιέρ, 88′ Ρομέου / 38′ Μοντσού)

Σάββατο 10/9

Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 2-1 (5′ Ίσι, 52′ αυτ. Νίκο / 90+4′ Ντιακαμπί)

Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-3 (45+4′ πεν. Χοσέλου, 62′ Μπρέθγουεϊτ / 1′ Λαμέλα, 26′, 45′ Καρμόνα)

Κάντιθ – Μπαρτσελόνα 0-4 (55′ Ντε Γιονγκ, 65′ Λεβαντόφσκι, 86′ Φάτι, 90+2′ Ντεμπελέ)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Θέλτα (22:00)