16.7 C

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 3-0: Οι Αετοί έβαλαν τέλος στο σερί των Κανονιέρηδων, χαμός για την 4η θέση (vid)

Η Άρσεναλ είχε να ηττηθεί σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την Premier League από τις 6 Δεκεμβρίου του 2021, αλλά σήμερα είδε την Κρίσταλ Πάλας να της σταματάει το συγκεκριμένο σερί και να βάζει φωτιά στα σενάρια για την τέταρτη θέση

Η Άρσεναλ είχε να ηττηθεί σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την Premier League από τις 6 Δεκεμβρίου του 2021, αλλά σήμερα είδε την Κρίσταλ Πάλας να της σταματάει το συγκεκριμένο σερί με εμφατικό τρόπο και μία ξεγυρισμένη «τριάρα».

Οι Κανονιέρηδες είχαν μεγάλη ευκαιρία με νίκη να «σκαρφαλώσουν» στην τέταρτη θέση πάνω από την Τότεναμ, ωστόσο στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι είναι σα να μην κατέβηκε ποτέ, με τους Αετούς να την τιμωρούν και ουσιαστικά να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη μέσα σε 25 λεπτά με τέρματα των Ματετά και Αγιού.

Το 1-0

Το 2-0

Μάλιστα οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και με ένα… κερασάκι στο δεύτερο ημίχρονο για το τελικό 3-0. Πρωταγωνιστής ο «γερόλυκος» Βίλφριντ Ζαχά που σε μία φάση διαρκείας κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Με αυτό το αποτέλεσμα η μάχη για την 4η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League φούντωσε για τα καλά, με 5 συλλόγους (Τότεναμ, Άρσεναλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γουέστ Χαμ, Γουλβς) να διεκδικούν ένα και μοναδικό εισιτήριο επτά αγωνιστικές πριν το φίνις στην Premier.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 2/4

Λίβερπουλ – Γουότφορντ 2-0 (22′ Ζότα, 89′ πεν. Φαμπίνιο)

Γουλβς – Άστον Βίλα 2-1 (7′ Γιόνι, 36′ αυτ. Γιανγκ / 86′ πεν. Γουότκινς)

Λιντς – Σαουθάμπτον 1-1 (29′ Χάρισον / 49′ Γουόρντ-Πράουζ)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (5′ Ντε Μπρόινε, 25′ Γκουντογκάν)

Μπράιτον – Νόριτς 0-0

Τσέλσι – Μπρέντφορντ 1-4 (48′ Ρούντιγκερ / 50′, 60′ Γιάνελτ, 54′ Έρικσεν, 87′ Γουισά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-1 (66′ Φρεντ / 63′ Ιχεανάτσο)

Κυριακή 3/4

Γουέστ Χαμ – Έβερτον 2-1 (32′ Κρέσγουελ, 58′ Μπόουεν / 53′ Χόλγκεϊτ)

Τότεναμ – Νιούκαστλ 5-1 (43′ Ντέβις, 48′ Ντόχερτι, 54′ Σον, 63′ Έμερσον, 83′ Μπέρχβαϊν / 39′ Σερ)