18.1 C

Volley League: Πρώτη νίκη για ΟΦΗ στη Βέροια, ο Μίλων πήρε το ντέρμπι της 5ης θέσης με την Κηφισιά

Ο ΟΦΗ με νίκη 3-0 επί του Φιλίππου σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας στη Βέροια. Εκτός από το τρίποντο εξασφάλισε το πλεονέκτημα ισοβαθμίας απέναντι στον Φίλιππο ο οποίος στον Α΄ γύρο είχε νικήσει με το ίδιο σκορ στο Ηράκλειο αλλά με συνολικούς πόντους 79-69. Ο ΟΦΗ ανέβηκε στους 6 βαθμούς και άφησε στην τελευταία θέση τον Φίλιππο με 3 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και πίεσε σε σερβίς και μπλοκ. Αντίθετα, ο Φίλιππος δεν είχε στη σύνθεση του το Σονάρι και έκανε ντεμπούτο ο Ντουντούδης. Παρά τα προβλήματα ο Φίλιππος πάλεψε το 1ο σετ και το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα.

Στο 1ο σετ μέχρι τα μισά ο Φίλιππος είχε προβάδισμα ακόμα και με +4 (11-7) αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 ισοφάρισε 12-12. Τελευταία φορά στο σετ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-16 αλλά με όπλο το σερβίς ο ΟΦΗ έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 19-17. Κράτησε το +2 μέχρι το τέλος και με 25-23 έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Κρήτης επικράτησε εύκολα, ενώ στο 3ο σετ ο Φίλιππος πίεσε τους κρητικούς με προβάδισμα 14-11 και 18-15. Εκεί κόλλησε πάλι η υποδοχή του Φίλιππου. Ο ΟΦΗ με σερί 4-0 προσπέρασε 19-18, ενώ από το 19-19 ο ΟΦΗ έκανε σερί 6-0 για το 25-19 και το 3-0 σετ.

ΝΙΚΗ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΤΑΪ-ΜΠΡΕΪΚ Ο ΜΙΛΩΝ

Με απίστευτη ανατροπή στο τάι μπρέικ (έχανε 4-11) ο Μίλωνας νίκησε την Κηφισιά με 3-2 σετ και πανηγύρισε έξαλλα την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα και την τρίτη εντός έδρας.

Η νίκη ήρθε στο μεγάλο ντέρμπι για την 5η θέση με αντίπαλο την Κηφισιά. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ. Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 11-4 και 13-11 αλλα ο Μίλωνας και πάλι κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη που είναι και η πρώτη του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη επί της Κηφισιάς για κανονική περίοδο της Volley League. Μάλιστα στο 11-13 με το σερβίς του Τσαρκάτογλου και τα λάθη των φιλοξενούμενων έγινε το σερί με 4-0 και πήρε τη νίκη με 15-11.

Πρώτος σκόρερ του Μίλωνα ήταν ο Καϊσλασάλο με 18 πόντους αλλά καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μπράιαν, Χανδρινός. Σημαντικό ρόλο στην ανατροπή έπαιξαν τα

Από την Κηφισιά επιθετικά φάνηκε μόνο ο Μαρκς ο οποίος μαζί με τον Μιχάλι έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 37 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 18 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 15-25, 25-21, 15-13) σε 135΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 12π. (9/32επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Μπράιαν 14 (12/19επ., 2 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 3 (2/4επ., 1 άσσος), Καϊσλασάλο 18 (17/42επ., 1 άσσος), Λάππας 4 (3/7επ., 1 μπλοκ, 86%υπ., 50%αρ.), Ματσιέι 6 (3/7επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. – 80%υπ., 64%αρ.), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος 2 (2/2επ.), Δρογκάρης, Μούχλιας 7 (6/17επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 50%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Οικονόμου): Ντε Βέιερ 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κωτσάκης 6 (4/16επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 39%αρ.), Λινάρδος 5 (4/11επ., 1 μπλοκ), Μιχάλι 9 (4/7επ., 5 μπλοκ), Μαρκς 25 (18/38επ., 7 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (2/7επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 43%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 47%υπ., 29%αρ.), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής 1 (1/1επ.), Ροντρίγκο Αμπράο 6 (4/16επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 39%αρ.).