20.8 C

Πάτησε κορυφή ξανά ο Ολυμπιακός περνώντας νικηφόρα από την Έδεσσα

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε ο Ολυμπιακός στη φετινή Handball Premier επικρατώντας εκτός έδρας του Αερωπού Έδεσσας με 29-24 για την 3η αγωνιστική

Στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Handball Premier επέστρεψε ο Ολυμπιακός καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αερωπού Έδεσσας με 29-24 σε εξ’ αναβολή αγώνα της τρίτης αγωνιστικής, όπου συγκατοικεί με τους ΠΑΟΚ και ΑΕΚ και όπως όλα δείχνουν θα γίνει μεγάλη μάχη για τη κατάληψη της πρώτης θέσης της regular season και τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι Πειραιώτες από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με 10-5 με τέρμα του Μπούμπαλο στο 18ο λεπτό με τη διαφορά ασφαλείας να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου ο Θεοδωρόπουλος διαμόρφωσε το 15-12.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λέμος να σκοράρει για λογαριασμό των ερυθρολεύκων το 24-17, 10 λεπτά πριν το τέλος και παρ’ ότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν προς το τέλος του αγώνα, ήρθαν οι Λιάπης και Ασβεστάς να διαμορφώσουν το τελικό 29-24 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αερωπός είχε δύο σοβαρές απουσίες αφού δεν αγωνίστηκαν ο Φώτης Μισαηλίδης και ο Γιάννης Κράλλης σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που αγωνίστηκε πλήρης έχοντας για πρώτη φορά στην αποστολή τον Αντώνη Κόντη. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: