26.5 C

Σλοβενία – Αργεντινή 3-2: Πρόκριση με ρεκόρ Στερν, σταμάτησε στους 31 πόντους ο διαγώνιος του Ολυμπιακού

Με τις φανταστικές του εμφανίσεις σφράγισε την παρουσία της εθνικής Σλοβενίας για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Τόνσεκ Στερν είναι εδώ και μήνες σε καταπληκτική κατάσταση, απολαμβάνει τα παιχνίδια με την εθνική του ομάδα και η εικόνα του στην πολύ δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στην Αργεντινή στο Λοτζ, δεν αποτελεί έκπληξη.

Η Σλοβενία έκλεισε την τετράδα των ομάδων που θα παλέψουν για τα μετάλλια στην τελική φάση του VNL (αντίπαλος στον ημιτελικό του Σαββάτου η Ιαπωνία) με τον διαγώνιο του Ολυμπιακού να ηγείται της μεγάλης επιστροφής και της νίκης.

Με 31 κερδισμένους πόντους (59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) ο 28χρονος διαγώνιος έκανε την κορυφαία του εμφάνιση με την εθνική ομάδα και έμοιαζε ασταμάτητος σε πολλές φάσεις.

Οι Σλοβένοι δεν ήταν καλοί (φάνηκε από τις εκρήξεις του Κρέτσου στα τάιμ άουτ), έχασαν το πρώτο σετ και παρότι πήραν εύκολα το δεύτερο, μετά παρουσίασαν μεγαλύτερη νευρικότητα.

Ο Παγένκ έριξε την απόδοσή του από το 3ο σετ (διψήφιος πάντως με 10π., σε μέτρια βραδιά ο Κοζαμέρνικ), ο Κρέτσου επιστράτευσε τον Στάλεκαρ αλλά ακόμα κι έτσι οι Σλοβένοι δυσκολεύτηκαν να κλείσουν το σετ.

Οι Αργεντίνοι έσβησαν τρία σετ μπολ από το 24-21, άλλα δύο στη συνέχεια και βρήκαν κι εκείνοι ματς μπολ με το σκορ στο 1-2. Από το σερβίς του Στερν ο Τσέμπουλι έδωσε έκτο σετ μπολ στη Σλοβενία και ο διαγώνιος του Ολυμπιακού με τον μοναδικό – αλλά πιο σπουδαίο – του άσο έκανε το 29-27 για να ακολουθήσει περίπατος στο τάι μπρέικ.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (19-25, 25-17, 17-25, 29-27, 15-7)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Τζόρτζε Κρέτσου): Τόνσεκ Στερν 31 (27/46 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Παγένκ 10 (8/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κοζαμέρνικ 6 (4/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρόπρετ 1 (1/2 επ.), Ούρναουτ 12 (11/22 επ., 1 άσος, 48% υπ. – 13% άριστες), Τσέμπουλι 16 (14/31 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 28% άριστες) / Κόβατσιτς (λ., 44% υπ. – 11% άριστες), Τομάν (λ.), Μπράτσκο, Στάλεκαρ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μόζιτς, Μουγιάνοβιτς

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Μαρσέλο Μέντες): Κόντε 11 (9/23 επ., 2 άσοι, 19% υπ. – 7% άριστες), Λόσερ 9 (6/8 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Λίμα 26 (19/34 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ντε Τσέκο 2 (2/6 επ.), Παλόνσκι 19 (15/33 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες), Σέρμπα 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ) / Ντανάνι (λ., 69% υπ. – 19% άριστες), Σάντσες, Μαρτίνες, Παλάσιος, Κουκάρτσεφ 1 (1/2 επ.), Βισεντίν 1 (1/2 επ., 25% υπ.), Ράμος

VNL 2024: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ FINAL 8