33.5 C

Μπόχουμ – Λεβερκούζεν 0-5: Έφτασε τα 50 σερί ματς αήττητη απέναντι στην ομάδα που την κέρδισε τελευταία φορά

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Μπόχουμ, της οποίας και επικράτησε εύκολα με 0-5 για να φτάσει τα 50 σερί ματς αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις. Τελευταία ήττα ήταν το 1-0 από την Μπόχουμ στην τελευταία αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο είναι ένα παιχνίδι μακριά από το να ολοκληρώσει αήττητη τη φετινή Bundesliga. Με την ψυχολογία στα ύψη από την πρόκριση στον τελικό του Europa League, η Λεβερκούζεν πήρε εύκολα τη νίκη στην έδρα της Μπόχουμ.

Σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο και το γεγονός πως οι γηπεδούχοι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 16′ εξαιτίας της αποβολής του Πάσλακ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Σικ άνοιξε το σκορ στο 41′ και ο Μπονιφάς στο 45+2′ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-2. Ο Αντλί καθάρισε το ματς ουσιαστικά στο 76′ και ο Στάνισιτς δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 0-4. Ο Γκριμάλδο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 10/5

Άουγκσμπουργκ – Στουτγκάρδη 0-1 (48΄ Γκιρασί)

Σάββατο 11/5

Λειψία – Βέρντερ Βρέμης  1-1 (61′ Σέσκο / 35′ αυτ. Σάιβαλντ)

Φράιμπουργκ – Χαϊντενχάιμ 1-1 (29′ Ντόαν / 37′ Σέσα)

Γκλάντμπαχ – Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (9′ Χακ / 35′ Εμπίμπε)

Κολωνία – Ουνιόν Βερολίνου 3-2 (45′ πεν. Κάιντς, 87′ Τίγκες, 90+3′ Ντάουνς / 15′ Κνόχε, 19′ πεν. Φόλαντ)

Μάιντς – Ντόρτμουντ 3-0 (12′ Μπαρέιρο, 19′, 23′ Λι Τζάε-σουνγκ)

Κυριακή 12/5

Ντάρμστατ – Χοφενχάιμ 0-6 (2′, 51′ Μπεμπού, 6′,44′ Μπάιερ, 22′ Καντέραμπεκ, 26′ Καμπάκ)

Μπάγερν Μονάχου – Βόλφσμπουργκ 2-0 (4′ Ζβόναρεκ, 13′ Γκορέτσκα)

Μπόχουμ – Λεβερκούζεν 0-5 (41′ Σικ, 45+2′ πεν. Μπονιφάς, 76′ Αντλί, 86′ Στάνισιτς, 90+3′ Γκριμάλδο)