28 C

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (παρ.): Ληστεία μετά φόνου με υπογραφή EuroLeague

Τα μηνύματα είχαν έρθει από τα δυο ματς της Βαρκελώνης, ωστόσο απόψε οι απεσταλμένοι κομάντο της Euroleague ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο στην προσπάθειά τους να αφήσουν με το ζόρι τον Ολυμπιακός εκτός φάιναλ φορ, χαρίζοντας τη νίκη στους Καταλανούς με ένα σφύριγμα που δεν θα τολμούσε να το δώσει ούτε ο Γκριμάου

Ο Ντιφαλά το πήρε πάνω του και αποφάσισε νικητή στο ΣΕΦ με τον πιο τραγικό τρόπο. Ο Γάλλος διαιτητής έδειξε φάουλ για τρεις βολές – που δεν υπήρχε – υπέρ της Μπαρτσελόνα και ο Πάρκερ σε νεκρό χρόνο ουσιαστικά από τη γραμμή στην παράταση έκρινε το παιχνίδι μαζί με την υπόλοιπη διαιτητική τριάδα που έκανε το παν για να φύγουν οι Καταλανοί νικητές από το ΣΕΦ στο Game 3 και με το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια τους (80-82 και 1-2 στη σειρά).

Ο Ολυμπιακός έχει κάθε λόγο να αισθάνεται αδικημένος από την εξέλιξη του αγώνα και πια η Μπαρτσελόνα έχει το αβαντάζ για Βερολίνο. Με δεύτερο μπρέικ στο ΣΕΦ, οι Καταλανοί μπορούν να πάνε στο Final Four όμως οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν πει την τελευταία τους λέξη. Τη Μεγάλη Πέμπτη θα ψάξουν τη νίκη για το 2-2 και θα στοχεύσουν στη συνέχεια να πάρουν την πρόκριση σε 3ο σερί Final Four με ένα μπρέικ στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Ό,τι κι αν πει φυσικά κανείς τώρα έχει ελάχιστη σημασία από τη στιγμή που οι διαιτητές αποφάσισαν νικητή και ακύρωσαν κάθε προσπάθεια των Ερυθρόλευκων σε μια αδιανόητη απόφαση. Γενικότερα, αυτή ήταν η τάση που είχε η διαιτητική τριάδα στο ΣΕΦ που έδωσε δύο σφυρίγματα στην Μπαρτσελόνα (κατοχή ενώ η μπάλα χτύπησε στο ταμπλό για να ακολουθήσει τρίποντο παράτασης, εκεί όπου ανέλαβαν ξανά δράση).

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν λάθη και θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς, δεν το κατάφεραν και οι διαιτητές το πήραν πάνω τους εντελώς.

Ράιτ, Πετρούσεφ και Γουόκαπ έκαναν εκπληκτική εμφάνιση με τον Αμερικανό σέντερ να δείχνει πόσο απαραίτητος είναι στο ροτέισον (16π., 8 ριμπάουντ), με τον Σέρβο να κάνει δουλειά σε άμυνα και επίθεση (18π.) με τους υπόλοιπους να κινούνται σε ρηχά νερά (απόντος του Παπανικολάου που ήταν ανέτοιμος και έμεινε εκτός) και τον Γκος να είναι μοιραίος στο φινάλε.

Ο Βέσελι και ο Ερνανγκόμεθ έκαναν σπουδαίο ματς αλλά ο Σατοράνσκι ήταν ο MVP της Μπαρτσελόνα σε ένα ματς που όλοι θα θυμούνται τις διαιτητικές αποφάσεις (και δη την τελευταία) του Ντιφαλά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OFF:

Game 1: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69
Game 3: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (παρ.)
Game 4: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα (2/5, 19:45)

Απόλυτη ισορροπία στην πρώτη περίοδο (13-13) με τον Ολυμπιακό να βασίζεται σε Πίτερς και Πετρούσεφ για να κρατήσει χαμηλά την Μπαρτσελόνα που δεν είχε το σουτ από μακριά και εγκλωβίστηκε στην ερυθρόλευκη άμυνα.

Το καλό διάστημα του Ολυμπιακού ήρθε στη 2η περίοδο με την παρουσία του Ράιτ να διαφοροποιεί εντελώς την κατάσταση αφού ο Αμερικανός με τη δεύτερη πεντάδα και τον ΜακΚίσικ στο παρκέ έδωσε ενέργεια και τελείωσε φάσεις κάτω από το καλάθι με τρομερό τρόπο. Κέρδισε φάουλ, έβαλε βολές (5/6) και κατέβασε ριμπάουντ σε σημαντικά σημεία (πήρε και δύο επιθετικά που έδωσαν πόντους στην ομάδα του) με τον Πετρούσεφ να φτάνει τον Ολυμπιακό στο +8 (39-27) και το ημίχρονο να κλείνει στο 37-32.

Η τρίτη περίοδος δεν έμελλε να είναι θετική για τους Ερυθρόλευκους αφού η Μπαρτσελόνα άρχισε να βάζει μακρινά σουτ με Πάρκερ και Λαπροβίτολα ενώ ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ έκανε ζημιά στο ερυθρόλευκο καλάθι. Η επίθεση του Ολυμπιακού αντιμετώπισε προβλήματα παρά τα μεγάλα σουτ του Γουόκαπ και το +5 μετατράπηκε σε -6 (51-57) στο 30′.

Με επιμέρους 10-4 και το δίδυμο Πετρούσεφ – ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (61-61) ενώ δύο μεγάλα μπλοκ του Πετρούσεφ και του Ράιτ αλλά και ένα τεράστιο τρίποντο του Σέρβου από τα εννέα μέτρα (!) στη λήξη της επίθεσης έδωσε το προβάδισμα στους Ερυθρόλευκους.

Η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή με ελεύθερα τρίποντα του Αμπρίνες ενώ ισοφάρισε 71-71 με τον Λαπροβίτολα (η μπάλα δόθηκε με το «έτσι θέλω» στους Καταλανούς) και οδήγησε το ματς στην παράταση αφού στα 7″ ο Γκος πήρε μια τραβηγμένη προσωπική επιλογή και δεν μπόρεσε να βάλει νικητήριο σουτ.

Οι δύο Τσέχοι της Μπαρτσελόνα έβαλαν τα σουτ (73-75) για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ, ένα κλέψιμο του Γουόκαπ στον Αμπρίνες και δύο καλάθια του Φαλ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +3 (80-77). Ο Σατοράνσκι απάντησε για το 80-80 με 34″, ο Γκος έχασε το δικό του και ο Ντιφαλά έδωσε ανύπαρκτο φάουλ τριών βολών στον Πάρκερ για να χαρίσει τη νίκη στην Μπαρτσελόνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Ντιφαλά – Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α), 80-82 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 18 φάουλ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/48 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/8 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ