24.2 C

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69: Και τώρα μιλάει το καμίνι του ΣΕΦ

Παρά τη μετριότατη εμφάνισή τους οι Ερυθρόλευκοι έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση την Μπαρτσελόνα και πλέον η σειρά έρχεται στο ΣΕΦ όπου θα περιμένουν τους Καταλανούς ο απών από τα πρώτα δυο ματς Κώστας Παπανικολάου αλλά και 12.500 χιλιάδες οπαδοί

Το μπρέικ έγινε στο πρώτο ματς για τον Ολυμπιακό και ο κύριος (πρώτος) στόχος επετεύχθη. Οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν το ζητούμενο κόντρα στην Μπαρτσελόνα και στο Game 2 η ισπανική ομάδα αναμενόμενα αντέδρασε με περισσότερη ενέργεια για να πάρει τη νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά (1-1).

Οι Καταλανοί πήραν τη νίκη με 77-69 σε μια αναμέτρηση που οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν την ενέργεια του πρώτου αγώνα (αποτυπώθηκε στα λάθη και στα χαμένα ριμπάουντ), ενώ υπήρξαν παίκτες σε κακή βραδιά (Κάνααν) με τη διαιτησία να είναι επίσης κάκιστη ειδικά στην 4η περίοδο.

Η μέτρια εμφάνιση του Ολυμπιακού φάνηκε σε πολλούς τομείς – όπως και η έλλειψη καθαρού μυαλού – με τους Ερυθρόλευκους να κρατούν το γεγονός πως τη Μεγάλη Τρίτη (30/4) στο καμίνι του ΣΕΦ και τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5) έχουν δύο μεγάλα παιχνίδια να τους περιμένουν με στόχο να κάνουν το 2/2 και το 3-1 στη σειρά για να βρεθούν σε 3ο σερί Final Four στο Βερολίνο. Θα έχουν και τον Κώστα Παπανικολάου που θα επιστρέψει αλλά και τους παίκτες πιο ξεκούραστους.

Ο Άλεκ Πίτερς επέστρεψε στις πολύ καλές εμφανίσεις (έπαιξε κυρίως στο «3») με 20 πόντους ενώ Γκος – ΜακΚίσικ σημείωσαν από 10 πόντους και ο Ράιτ βοήθησε στη 2η περίοδο.

Οι ψηλοί της Μπαρτσελόνα πλήγωσαν τον Ολυμπιακό με τον Πάρκερ να έχει 24 πόντους και τους Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Βέσελι να έχουν άλλους 21.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OFF:

Game 1: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69
Game 3: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα (30/4, 21:30)
Game 4: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα (2/5, 19:45)

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Λαπροβίτολα σκόραρε τους πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε επιθετική αιχμή τον Πίτερς. Ο Αμερικανός σκόραρε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο με μεγάλη αποφασιστικότητα αλλά τα μακρινά σουτ ήταν πληγή: Γουόκαπ και Κάνααν είχαν 0/9 από μακριά στο 10′ και η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με τα ψηλά κορμιά να κάνουν τη διαφορά.

Ο Ερνανγκόμεθ και ο Πάρκερ έτρεξαν σερί 11-0 για το 23-12 με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +13 (27-14) και τον Ολυμπιακό να καλείται να διορθώσει αρκετά. ΜακΚίσικ και Ράιτ έφεραν ενέργεια από τον πάγκο στη δεύτερη περίοδο και μαζί σκορ για το 27-20 στο 12′.

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε σπουδαία δουλειά και στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει σε αιφνιδιασμούς αλλά τα ψηλά κορμιά της Μπαρτσελόνα (μπήκε στην εξίσωση και ο Βέσελι) έδωσαν το σκορ που δεν μπορούσαν να βρουν από την περιφέρεια οι Ισπανοί και το ημίχρονο η διαφορά έκλεισε στους έξι (43-37) και θα μπορούσε να είναι πιο χαμηλά αν ο ΜακΚίσικ ευστοχούσε στις δύο βολές που εκτέλεσε και έχασε.

Όσο ο Πάρκερ βρισκόταν στο παρκέ, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε προβλήματα. Ο Μιλουτίνοφ επιστρατεύτηκε στην τρίτη περίοδο, ο Γκος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του με προσωπικά σουτ και με απολαυστικό τρόπο έβαλε μπροστά τους Ερυθρόλευκους (52-54) και θα μπορούσε να κλείσει την 3η περίοδο στο -1 αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά τη φάση (60-57).

Τα τρία γρήγορα φάουλ που σφύριξαν στην ίδια κατοχή οι διαιτητές στην 4η περίοδο επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να στείλει την μπάλα πιο εύκολα κοντά στο καλάθι και παρά τους πόντους του Πίτερς, κάποια λάθη του Γουόκαπ και βιαστικές αποφάσεις οδήγησαν σε μεγάλα σουτ τους Αμπρίνες και Πάρκερ που ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη για την Μπαρτσελόνα που έκανε το 1-1 αλλά θα βρεθεί στην Ελλάδα με την… πλάτη στον τοίχο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Πατέρνικο – Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 10 (6 ριμπάουντ), Μπριθουέλα, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5 (3 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 7 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (2 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αμπρίνες 9 (2/3 τρίποντα), Πάρκερ 24 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 6 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/49 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 30 ριμπάουντ (15-15), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράιτ 6 (3 ριμπάουντ), Κάναν 2, Λαρεντζάκης, Φαλ 3 (3 ριμπάουντ), Μπραζντέικις, Πίτερς 20 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 6 (4 ριμπάουντ), Μιλιουτίνοφ, Σίκμα 5 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/23 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (9-23), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη