19 C

Ουντινέζε – Ρόμα 1-2: Βρήκε γκολ νίκης στο 95′ σε ματς που συνεχίστηκε από το 73′

Πριν από 11 μέρες το Φρίουλι σίγησε όταν στο 72ο λεπτό κατέρρευσε ο Εβάν Εντικά κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της 32ης αγωνιστικής της Serie A ανάμεσα σε Ουντινέζε και Ρόμα με το σκορ στο 1-1.

Ο Ιβοριανός κεντρικός αμυντικός νοσηλεύτηκε και εν τέλει δεν είχε κάτι σοβαρό, με τον αγώνα να συνεχίζεται για τα εναπομείναντα 18′ (μαζί με άλλα 5′ καθυστερήσεις) το βράδυ της Πέμπτης (25/4).

Η Ρόμα παρατάχθηκε με έξι αλλαγές και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (!) βρήκε χρυσό γκολ νίκης στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Ντιμπάλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Κριστάντε στην καρδιά της άμυνας σκόραρε το 1-2 με κεφαλιά για να υπογράψει τη νίκη που φέρνει τη Ρόμα στο -4 από την 4η Μπολόνια.