21 C

Ολυμπιακός – Μίλων 3-1: Με 11 άσους και 11 μπλοκ απέκτησε προβάδισμα για τους τελικούς

Με τους Γκουσταβάο και Τζούριτς να δεσπόζουν στο φιλέ (9 μπλοκ) και συνολικά 11 άσους (5 του Ιντάλγκο), ο Ολυμπιακός έκανε καθοριστικό βήμα για να βρεθεί στους τελικούς της Volley League απέναντι σε έναν Μίλωνα που πάλεψε για ένα σετ

Ξεκάθαρο προβάδισμα για τους τελικούς της Volley League πήρε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη επικρατώντας με 3-1 του Μίλωνα για να κάνει το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών. Η συνταγή πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ άμυνα αποτέλεσε το κλειδί για τους Ερυθρόλευκους που παρότι πιέστηκαν και εκείνοι κατά διαστήματα (είχαν μόλις 41% στην επίθεση έναντι 44% του Μίλωνα), έδειξαν χαρακτήρα ειδικά πάνω στο φιλέ όπου Τζούριτς και Γκουσταβάο έβαλαν 9 στοπ.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στα δύο πρώτα σετ (8 άσοι – 6 μπλοκ) χωρίς να δώσουν άσο στον Μίλωνα που άλλαξε θεαματικά την εικόνα του στο τρίτο και το πήρε δίκαια με τον Νανόπουλο να βοηθά πολύ (και ως ακραίος στη συνέχεια αντί του Μολίνα). Οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν και την ψυχολογία τους αλλά ο Ολυμπιακός με κομβικό Τράβιτσα στο 4ο (μπλοκ και άσο) έχτισε διαφορά και με τα σερβίς τους οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη.

Το βράδυ της Πέμπτης (21/3, 20:30) στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» της Νέας Σμύρνης, ο Ολυμπιακός θα κυνηγήσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη φέτος απέναντι στον Μίλωνα (δεν έχει πάρει ακόμα σετ σε δύο αναμετρήσεις σε αυτή την έδρα) ώστε να κάνει το 3-1 και να προκριθεί στους τελικούς της Volley League.

Οι Νεοσμυρνιώτες θα επιδιώξουν να παραμείνουν ζωντανοί, να ισοφαρίσουν σε 2-2 ώστε να επιστρέψουν τη σειρά στο Ρέντη τη Δευτέρα 25 Μαρτίου σε πέμπτο παιχνίδι.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα σερβίς του Ιντάλγκο αποδείχθηκαν κομβικά σε πρώτο και δεύτερο σετ όπου οι Ερυθρόλευκοι αποκτούσαν πολύ μεγάλες διαφορές για να κάνουν εύκολα το 2-0 με 25-18 και 25-19.

Αντίθετα, ο Μίλωνας ήταν άστοχος από τα εννέα μέτρα και ακόμα κι όταν χαλούσε την ερυθρόλευκη υποδοχή σε κάποιες περιστροφές, δεν μπορούσε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση λόγω κακής απόδοσης των Γιορντάνοφ και Μολίνα.

Ο Σάκης Ψάρρας επιστράτευσε τον Νανόπουλο στο δεύτερο σετ όμως ο Ολυμπιακός λειτουργούσε καλά πάνω στο φιλέ (6 μπλοκ σε αυτό το διάστημα) και το side out ήταν εξαιρετικό με τον Στερν να έχει 5/7 επιθέσεις στο β’ σετ.

Ο τρίτος ημιτελικός ήταν πιο ισορροπημένος στο 3ο σετ, με τις δύο ομάδες να μην ξεμακραίνουν στο σκορ αλλά τον Μίλωνα με τα σερβίς του Πολουγιάν να βρίσκεται στο +3 (14-17).

Η εικόνα δεν άλλαξε παρά την είσοδο του Ζουπάνη αντί του Στερν: ο Κουμεντάκης ήταν ο μοναδικός που τελείωνε επιθέσεις και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τέσσερα σετ μπολ για να μειώσουν σε 2-1 με διπλό μπλοκ στον Ιντάλγκο (20-25).

Η έναρξη του 4ου σετ βρήκε τον Ολυμπιακό μπλοκαρισμένο (τρία λάθη στους τρεις πρώτους πόντους) αλλά το +2 του Μίλωνα δεν κράτησε για πολύ αφού με το καλό τους μπλοκ οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +3 (12-9). Με άσο του Τράβιτσα και άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ, το +5 (15-10) αποδείχθηκε λυτρωτικό για τους Πειραιώτες που πήραν το σετ και τη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων ενώ του Μίλωνα από 3 άσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 10 (9/21 επ., 1 άσος), Γκουσταβάο 11 (5/7 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 άσοι), Τζούριτς 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (8/28 επ., 5 άσοι, 32% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 39% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνη 4 (3/9 επ., 1 άσος), Δαλακούρας

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 9 (9/16 επ., 41% υπ. – 32% άριστες), Πολουγιάν 12 (10/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ., 27% υπ. – 20% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ – ΘΕΣΕΙΣ 1-4

1ος Ημιτελικός: Δευτέρα 11/3

Ολυμπιακός – Μίλων 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1 (23-25, 25-19, 31-29, 25-23)

2ος Ημιτελικός: Πέμπτη 14/3

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25)

Μίλων – Ολυμπιακός 3-0 (25-23, 25-21, 25-21)