24 C

Φράιμπουργκ – Λεβερκούζεν 2-3: Μετράει αντίστροφα για το πρώτο της πρωτάθλημα, ξανά στο +10 από την Μπάγερν

Η αλύγιστη ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πέρασε και από την έδρα της μαχητικής Φράιμπουργκ και βρίσκεται αγκαλιά με το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δυσκολεύτηκε στην έδρα της Φράιμπουργκ ωστόσο δεν λύγισε για ακόμη ένα παιχνίδι και πανηγύρισε τη νίκη με 2-3.

Μόλις ένα 24ωρο έμεινε η διαφορά ανάμεσα σε Λεβερκούζεν και Μπάγερν Μονάχου στους 7 βαθμούς, αφού οι Βαυαροί μετά τη χθεσινή τους νίκη περίμεναν ένα δώρο από τη Φράιμπουργκ για να μειώσουν την απόσταση μετά το τέλος της αγωνιστικής.

Αυτό δεν ήρθε παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο και δεν παρέδωσαν εύκολα τα όπλα. Έτσι η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες 8 αγωνιστικές πριν το τέλος είναι 10 βαθμοί.

Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ήδη στο 1-1, με τον Βιρτς να δίνει προβάδισμα στη Λεβερκούζεν στο 2′ και τον Ντόαν να ισοφαρίζει στο 10′.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια μιας και ο Χλόζεκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 40′. Στο 53ο λεπτό ο Σικ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο που παραμένει αήττητη τη φετινή σεζόν.

Ο Καϊτέλ στο 79′ έβαλε ξανά τη Φράιμπουργκ στο ματς, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/3

Κολωνία – Λειψία 1-5 (18′ Aνταμιάν / 15′ Σίμονς, 63′, 67′ Οπεντά, 70′ Χαϊντάρα, 82′ Πούλσεν)

Σάββατο 16/3

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 1-3 (9′ Βίμερ / 45+2′ Μάιερ, 61′, 79′ Γιάκιτς)

Μάιντς – Μπόχουμ 2-0 (45+3′ πεν., 71′ Μπούρκαρτ)

Ντάρμσταντ – Μπάγερν Μονάχου 2-5 (28′ Σκάρκε, 90+5′ Βίλχελμσον / 36′, 64′ Μουσιάλα, 45+1′ Κέιν, 74′ Γκνάμπρι, 90+3′ Τελ)

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 2-1 (50′ Βέρτεσεν, 52′ Άαρονσον /63′ Βάιζερ)

Χάιντενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 1-1 (66′ Ντινκτσί / 9′ Χακ)

Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη 0-3 (16′ Μιγιό, 45+1′ Γκιρασί, 68′ Λέβελινγκ)

Κυριακή 17/3

Φράιμπουργκ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 (10′ Ντόαν, 79′ Καϊτέλ / 2′ Βιρτς, 40′ Χλόζεκ, 53′ Σικ)

Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)