21 C

Ντάρμσταντ – Μπάγερν 2-5: Πεντάρα των Βαυαρών, ο Κέιν έφτασε τα 31 γκολ κι έσπασε το στοιχειωμένο ρεκόρ του Ζέλερ

Με ανατροπή ξεπέρασε το εμπόδιο της ουραγού του βαθμολογικού πίνακα Ντάρμσταντ η Μπάγερν, η οποία επικράτησε με 2-5 σε μια αγωνιστική που ο Κέιν έγραψε ιστορία.

Ο Άγγλος φορ έφτασε τα 31 γκολ και ξεπέρασε τον Ούβε Ζέλερ, ο οποίος πριν από 60 χρόνια (σεζόν 1963/64) είχε σημειώσει 30 γκολ στην πρώτη του χρονιά στην Bundesliga. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Τότεναμ τον ξεπέρασε στην παρθενική του σεζόν στην κορυφαία κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου και φυσικά μπορεί να πετύχει κι άλλα.

Οι Βαυαροί έμειναν πίσω στο σκορ στο 28′ από πλασέ του Σκάρκε, όμως πριν βγει το ημίχρονο είχαν φέρει τούμπα το ματς με τους Μουσιάλα και Κέιν. Ο Μουσιάλα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 64′ έκανε το 1-3, πριν ο Γκνάμπρι κάνει το 1-4.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι δύο ομάδες βρήκαν από μία φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα για το τελικό 2-5 που έστειλε ξανά την Μπάγερν στο -7 από τη Λεβερκούζεν.

Ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης παρέμεινε η Άουγκσμπουργκ που πέρασε με 1-3 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ επίσης με ανατροπή. Ο Βίμερ άνοιξε το σκορ στο 9′ για τους γηπεδούχους ωστόσο ήταν μοιραίος για την ομάδα του καθώς την άφησε με δέκα παίκτες στο 45′. Στο 45+2′ ο Μάιερ ισοφάρισε και ο Γιάκιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 61ο λεπτό, πριν σκοράρει και δεύτερο προσωπικό τέρμα για το τελικό 1-3.

Η Μάιντς επικράτησε 2-0 της Μπόχουμ και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς, δείχνοντας σφυγμούς στη μάχη της παραμονής στην Bundesliga. Χάιντενχαϊμ και Γκλάντμπαχ έμειναν στο 1-1, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε με 2-1 της Βέρντερ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/3

Κολωνία – Λειψία 1-5 (18′ Aνταμιάν / 15′ Σίμονς, 63′, 67′ Οπεντά, 70′ Χαϊντάρα, 82′ Πούλσεν)

Σάββατο 16/3

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 1-3 (9′ Βίμερ / 45+2′ Μάιερ, 61′, 79′ Γιάκιτς)

Μάιντς – Μπόχουμ 2-0 (45+3′ πεν., 71′ Μπούρκαρτ)

Ντάρμσταντ – Μπάγερν Μονάχου 2-5 (28′ Σκάρκε, 90+5′ Βίλχελμσον / 36′, 64′ Μουσιάλα, 45+1′ Κέιν, 74′ Γκνάμπρι, 90+3′ Τελ)

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 2-1 (50′ Βέρτεσεν, 52′ Άαρονσον /63′ Βάιζερ)

Χάιντενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 1-1 (66′ Ντινκτσί / 9′ Χακ)

Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη (19:30)