21 C

Volley League: Μια νίκη μακριά από την παραμονή ο Φοίνικας, προβάδισμα της Κηφισιάς για το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ την Καλαμάτα ’80 και έκανε το 2-0 στη σειρά των νικών στα πλέι άουτ της Volley League.

Η ομάδα της Σύρου θέλει μία ακόμα νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Την Κυριακή 24 Μαρτίου θα γίνει ο τρίτος αγώνας στην Καλαμάτα.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Συριανούς οι οποίοι είχαν κορυφαίο τον Σπύρο Μπαρμπούνη ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 16/21 τελειωμένες επιθέσεις. Σπουδαία εμφάνιση και από τους Ασπιώτη, Τσέιβερς που σημείωσαν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε για την Καλαμάτα η απουσία του Κοένεν. Ο Φοίνικας είχε όπλο το σερβίς (11 άσοι) αλλά και την επίθεση με 56% αποτελεσματικότητα έναντι 45% της Καλαμάτας που είχε πρώτο σκόρερ τον Οκάμπο με 19 πόντους.

Σημείο κλειδί του αγώνα το φινάλε του 4ου σετ. Η Καλαμάτα προηγήθηκε 23-22 αλλά ο Φοίνικας με επιθέσεις Τσέιβερς, Μπράιαν και μπλοκ του Χάουαρντ στον Βιέτο πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-16, 19-25, 25-17, 25-23)

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 11 άσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ της Καλαμάτας από 6 άσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 20 (15/27επ., 5 άσοι, 50% υπ. – 36% άριστες), Ντάκα 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Μπράιαν 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 23 (19/35επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι), Χάουαρντ 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 18 (16/21 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 26% άριστες) / Σωνάκης (λ., 64% υπ. – 36% άριστες), Τσαρκάτογλου, Πετσιάς

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας 11 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος, 50% υπ. – 23% άριστες), Βιέτο 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 60% άριστες), Αλεξάκης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 8 (5/11 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Γουέστ 3 (3 άσοι), Οκάμπο 19 (18/36 επ., 1 άσος) / Ντάκουρης (λ., 34% υπ. – 16% άριστες), Παλαιολόγος, Σαλωνίτης, Δαλακούρας.

Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 5η ΘΕΣΗ

Η Κηφισιά πήρε σπουδαία νίκη επί του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 σετ και πήρε και πάλι προβάδισμα στην υπόθεση της κατάληψης της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο της Volley League. Τα χαμόγελα ωστόσο «πάγωσαν» στο 18-17 του 1ου σετ όταν ο Κυριάκος Σπυριούνης γύρισε τον αστράγαλο του, έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε.

Τη θέση του πήρε ο Μπόγιτς. Εξαιρετικός για άλλη μία φορά ο MVP της 18ης αγωνιστικής  Ρικάρντο με 23 πόντους (18/30 επ., 4 άσους).

Ο Πήγασος δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες στα 3 ματς που του απομένουν. Πάλεψε στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του.

Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο. Ο Χάζελντεν έβαλε μπροστά τον Πήγασο 14-12, με το μπλοκ του Σπυριούνη στον Μαυρουνιώτη η Κηφισιά προσπέρασε 17-16 στη φάση που έπαθε διάστρεμμα ο Σπυριούνης.

Ο Καπετανίδης έκανε το 24-23 αλλά ο Ρικάρντο με επίθεση και άσσο έβαλε μπροστά την Κηφισιά 25-24. Η Κηφισιά είχε συνέχεια το προβάδισμα και με το χαμένο σερβίς του Χάζελντεν και τον άσσο του Μπόγιτς έγινε το 29-27.

Πρώτος σκόρερ του Πηγάσου ήταν ο Καπετανίδης με 16 πόντους.

Η Κηφισιά ανέβηκε στους 19 βαθμούς (σε 2 αγώνες στα πλέι οφ), ο Άθλος έχει 16 (1 αγώνα) και ο Πήγασος 13 (1αγ.). Την επόμενη αγωνιστική 24/3 θα αναμετρηθούν Πήγασος – Άθλος.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (29-27, 25-18, 25-23)

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων ενώ του Πηγάσου Πολίχνης από 1 άσο, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλάντστοουν 3π. (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρικάρντο 23 (18/30 επ., 1 μπλοκ, 4 άσοι, 71% υπ. – 25% άριστες), Σπυριούνης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Σπηλιώτης 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 13 (10/24 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος) / Βελούδης (λ., 88% υπ. – 19% άριστες), Τζάρας, Παύλου, Μπόγιτς 11 (10/16 επ., 1 άσος, 50% υπ. – 17% άριστες).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 16 (13/22 επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 7 (4/19 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 62% υπ. – 33% άριστες), Προύσαλης, Παπαλεξίου 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χάζελντεν 11 (11/21 επ.) / Μπουράκης (λ., 57% υπ. – 14% άριστες), Γιαμακίδης 1 (1 μπλοκ), Κανέλλος, Κεσεσίδης, Μήλης