19 C

Προμηθέας – Κολοσσός 84-79: Οι Πατρινοί επέστρεψαν και πήραν το ματς στην παράταση

Ο Προμηθέας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο ωστόσο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί να επικρατήσει με 84-79 του Κολοσσού Ρόδου.

Η ομάδα της Ρόδου έφτασε μια ανάσα από μία μεγάλη ανατροπή χάρη σε μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, όμως γκρέμισε τα πάντα στο τελευταίο λεπτό και έχασε το προβάδισμα που έχει αποκτήσει για το 75-75 στην κανονική διάρκεια.

Ο Κόνιαρης ήταν αυτός που κέρδισε τρεις βολές σε σουτ τριών πόντων που επιχείρησε 2,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το σκορ στο 73-75, αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του από την κανονική διάρκεια στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη που τους ανέβασε στο 13-8. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ρέινολντς με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τον Κολοσσό Ρόδου απίστευτο παιχνίδι έκανε ο Γκάουντλοκ που σταμάτησε στους 27 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ζακεστίδης, Σπυρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.δ), 84-79 (παρ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (4/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/5 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Στίβενς 2, Χέιλ 15 (2/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάουαν 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαζίνας, Πάπας 7 (1/5 τρίποντα), Κόφι 2, Ετσενίκε 10 (3 ριμπάουντ), Πλώτας, Λάγιος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (3/5 τρίποντα), Σίτου 10 (6 ριμπάουντ), Πόλεϊ, Γκάουντλοκ 27 (4/10 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (5 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής 8 (2), Καμαριανός 7 (2), Παπαδάκης 11 (3), Μπραΐκοβιτς 4 (9 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/24 δίποντα, 12/47 τρίποντα, 22/26 βολές, 49 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 17 επιθετικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 13/39 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 11/16 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 19 φάουλ