23.3 C

Europa League: Απίθανη ανατροπή πρόκρισης για Λεβερκούζεν, εξάρα για Λίβερπουλ – Οι ομάδες των προημιτελικών

Με μία μυθική ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 3-2 της Καραμπάγκ και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.

Η Καραμπάγκ ήταν κοντά σε μία τεράστια πρόκριση καθώς μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα βρέθηκε να προηγείται με 1-2 στη Γερμανία μέχρι τις καθυστερήσεις. Ωστόσο εκεί η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έβγαλε ένστικτο επιβίωσης και με τον Σικ να σκοράρει δύο τέρματα πήρε την πρόκριση χωρίς να στείλει καν το ματς στην παράταση.

Λίβερπουλ και Μίλαν επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους και επικρατώντας και στα δεύτερα ματς κόντρα σε Σπάρτα και Σλάβια Πράγας αντίστοιχα πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Ρόμα ηττήθηκε με 1-0 από την Μπράιτον αλλά το 4-0 του πρώτου αγώνα της έφτανε, ενώ με ένα γκολ του Ράφα Σίλβα η Μπενφίκα επικράτησε με 0-1 της Ρέιντζερς και πήρε την πρόκριση.

Η Αταλάντα λύγισε τη Σπόρτινγκ και με το 2-1 πήρε την πρόκριση, ενώ η Γουέστ Χαμ διέλυσε με 5-0 τη Φράιμπουργκ για να φτάσει και αυτή στους «8». Η Βιγιαρεάλ άγγιξε το θαύμα κόντρα στη Μαρσέιγ, επικράτησε 3-1 αλλά αυτό δεν έφτανε για την πρόκριση.

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE: Μαρσέιγ, Γουέστ Χαμ, Μπενφίκα, Μίλαν, Αταλάντα, Λίβερπουλ, Λεβερκούζεν, Ρόμα

EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

Βιγιαρεάλ – Μαρσέιγ 3-1 (32′ Καπού, 54′ Σέρλοτ, 85′ Μοσκέρα / 90+4′ Κλος) [Συνολικό σκορ: 3-5]

Γουέστ Χαμ – Φράιμπουργκ 5-0 (9′ Πακετά, 32′ Μπόουεν, 52′ Κρέσγουελ, 77′, 85′ Κούντους) [Συνολικό σκορ: 5-1]

Ρέιντζερς – Μπενφίκα 0-1 (66′ Ράφα Σίλβα) [Συνολικό σκορ: 2-3]

Σλάβια Πράγας – Μίλαν 1-3 (84′ Γιουράσεκ / 34′ Πούλισικ, 36′ Λόφτους-Τσικ, 45+6′ Λεάο) [Συνολικό σκορ: 3-7]

Αταλάντα – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-1 (46′ Λούκμαν, 59′ Σκαμάκα / 33′ Γκονσάλβες) [Συνολικό σκορ: 3-2]

Λίβερπουλ – Σπάρτα Πράγας 6-1 (7′ Νούνιες, 8′ Κλαρκ, 10′ Σαλάχ, 14′, 55′ Γκάκπο, 48′ Σομποσλάι / 42′ Μπιρμάντσεβιτς) [Συνολικό σκορ: 11-2]

Λεβερκούζεν – Καραμπάγκ 3-2  (72′ Φρίμπονγκ, 90+3′, 90+7′ Σικ / 58′ Ζουμπίρ, 67′ Ζουνίνιο) [Συνολικό σκορ: 5-4]

Μπράιτον – Ρόμα 1-0 (37′ Γουέλμπεκ) [Συνολικό σκορ: 1-4]