18.7 C

Volley League: Μπρέικ του Φοίνικα στην Καλαμάτα και προβάδισμα παραμονής, ο Άθλος έπιασε την Κηφισιά στην 5η θέση με σούπερ εμφάνιση

Το «πειρατικό» του Φοίνικα Σύρου πέρασε νικηφόρα από τη Μεσσηνία νικώντας με 3-2 σετ την Καλαμάτα 80 σπάζοντας την έδρα στη σειρά των πλέι άουτ. Η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη «χρυσή» νίκη που της δίνει πλεονέκτημα για την παραμονή στην κατηγορία. Προηγείται με 1-0 σετ στις νίκες αλλά η παραμονή έχει ακόμα δρόμο καθώς θα κριθεί στις 3 νίκες.

Μεγάλη εμφάνιση έκαναν ο Ασπιώτης με 24 και ο Τσέιβερς με 20 πόντους ενώ στο μπλοκ ξεχώρισε ο Γκουστάβο Μπράιαν ο οποίος με το σερβίς του στο 5ο σετ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Επίσης με το σερβίς του Γκαρθία ο Φοίνικας έκανε σερί 7-0 και άνοιξε το σκορ στο 13-4.

Η Καλαμάτα άργησε να μπει στον αγώνα, είχε προβληματική υποδοχή και παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει κυριολεκτικά «κατέρρευσε» στο 5ο σετ. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι στη Σύρο την Κυριακή 17 Μαρτίου.

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (18-25, 19-25, 25-23, 25-19, 5-15) σε 120′.

*Οι πόντοι της Καλαμάτας προήλθαν από 6 άσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων ενώ του Φοίνικα Σύρου από 5 άσους, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας 9π. (7/14επ., 2 μπλοκ, 53% υπ, 40%αρ.), Βιέτο 20 (19/29 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 36%αρ.), Αλεξάκης 7 (5/11επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 6 (5/10επ., 1 μπλοκ), Γουέστ 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Οκάμπο 21 (16/39 επ., 2 μπλοκ, 3 άσοι) / Ντάκουρης (λ., – 53%υπ., 29%αρ.), Σαλωνίτης, Δαλακούρας, Λυκούρεσης, Παλαιολόγος 1 (1/2 επ.).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 20π. (16/34 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος, 35%υπ., 23%αρ.), Ντάκα 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Μπράιαν 11 (5/10 επ., 5 μπλοκ, 1 άσος), Ασπιώτης 24 (21/36 επ., 3 μπλοκ), Γκαρσία 5 (4/4 επ., 1 άσος), Μπαρμπούνης 12 (10/21 επ., 2 άσοι, 43% υπ., 30%αρ) / Σωνάκης (λ. – 58% υπ., 47%αρ.), Πετσιάς, Κουτσομύτης, Μανωλάκης.

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις την εφετινή σεζόν ο Άθλος Ορεστιάδας νίκησε με 3-0 την Κηφισιά στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ για τις θέσεις 5-7 του πρωταθλήματος Volley League 2023-24. O Άθλος με το τρίποντο «έσβησε» το πλεονέκτημα των 3 βαθμών που είχε η Κηφισιά και με το σκορ που νίκησε απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη. Ο Άθλος και η Κηφισιά έχουν από 16 βαθμούς και ο Πήγασος που είχε ρεπό έχει 13.

Ο Άθλος στα δύο πρώτα σετ ήταν καταιγιστικός με ιδανική υποδοχή και γρήγορη ανάπτυξη. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Άθλος πήρε 6 άσσους και 14 μπλοκ ενώ η Κηφισιά με αναιμικό σερβίς δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι παρα μόνο στο 3ο σετ που παρακολούθησε στο σκορ τους γηπεδούχους. Ο Χάτσεσον και ο Μπουιάτι ήταν ο πρώτοι σκόρερ με τον πρώτο να αγγίξει το 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση με 11/19 τελειωμένες επιθέσεις.

Η Κηφισιά έκανε ίσως την χειρότερη εφετινή της εμφάνιση και ο μόνος που… διασώθηκε ήταν ο Ρικάρντο που ήταν και ο μόνος που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12π.).

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-18, 25-14, 25-23) σε 77′.

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσους, 39 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων ενώ της Κηφισιάς από 0 άσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων .

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιτιγκόι): Μπουιάτι 15π. (11/26 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Ράμος 7 (2/3 επ., 5 μπλοκ), Μπέικ 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 18% υπ., 9%αρ.), Κέιν 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 4 (2/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Χάτσεσον 16 (13/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (λ. – 53%υπ., 32%αρ.), Μποζίδης Π.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλαντστόουν 3π. (3/8 επ.), Στιβαχτής, Ρικάρντο 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης, Σπυριούνης 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ., 14%αρ.), Οκοσάνοβιτς 7 (4/17 επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. – 74% υπ., 32%αρ.), Παπαγεωργίου 1 (1/4 επ.), Μπόγιτς 3 (3/11 επ., 43%υπ.), Χασμπάλα 1 (1/1επ.).